Üstad'ın kendisinden yaşça büyük talebeleri var mıydı? Varsa onlara nasıl hitap ederdi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evet, Üstad'ımızın özellikle Eski Said döneminde kendisinden büyük talebeleri vardı. Onlara yaptığı hitap ise ağabey veya kardeş şeklinde değil, efendi veya ilmi varsa molla tarzında idi. Bunlardan misaller vermeye çalışalım:

Molla Resul: Molla Hamid Ekinci'nin hatıratında geçen Molla Resül, yakın talebelerindendi. Molla Resül-ü Gavrî, aslen Siirt'in Garzen mıntıkasındandı. Âlim bir zat olan Molla Resül, birkaç yaş da Bediüzzaman'dan büyüktü. 1872'de doğmuş ve 1952'de vefat etmişti. Molla Hamid Ağabeyin bir hatırasında şöyle bir vakıa geçer:

“ACABA VALİ BU LEZZETİ ALABİLİYOR MU?”

Yine bir gün ekmeğimiz bitmişti. Daima yufka ekmekten yerdik. Onun kırıkları ve toz şeklinde olan ekmekten kalmıştı. Onu toplayıp hayvanlar dokunmasın diye ağaca astık. Peynirden de artıklar duruyordu. Öğle vakti oldu. Yine Üstad’ımız, ekmeği bize taksim edecekti. Baktık ki ekmek yok ki bölünsün. Hepsi toz olmuştu. Bana dedi: “Herkesin önüne avuç avuç koy.” Zernabat suyu da aldık. Onu azar azar yemeğe başladık. Öyle lezzetliydi ki, Üstad dedi:

“Molla Resul, şimdi acaba Vali bu lezzeti alabiliyor mu?” Molla Resul sözünü esirgemeyen biri idi. Şöyle dedi:

“Verdin bize toz şeklinde biraz ekmek, su olmasa boğazımızdan geçmiyor. Vali ise şimdi etli sütlü yemeklerle karnını doyuruyordur.” Üstad dedi:

“Yok yok! Bu lezzeti alamaz!” Molla Resul itiraz eder gibi sordu:

“Nasıl almaz?” Bunun üzerine Üstad şöyle dedi:

“O şimdi zaten toktur. Midesini doldurmuş, neyi yesem diye düşünür ve her yemeği beğenmez. Bizim gibi lezzet alamaz. Bak biz ne kadar iyi lezzet alıyoruz.”(1)

Molla Münevver: Bu muhterem zat da Üstadımızdan yaşça büyüktü. Bu zata da Üstadımızın hem iltifat ettiği hem hocalık ettiği hatıratta vardır.(2)

Celal Efendi: Bu muhterem zat ise Üstadla yaşıt idi. Aralarında çok tatlı muhabbet ve şakalaşmalar olurdu.(3)

Dipnotlar:

(1) bk. Tanıyanların Dilinden, MOLLA HAMİD EKİNCİ.
(2) bk. age., MEHMED MÜNEVVER ÇETİN (MOLLA MÜNEVVER).
(3) bk. age.,
CELÂL EFENDİ (BEDİÜZZAMAN'IN TALEBELİK ARKADAŞI, ŞEYH).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...