"Yâ Şeyh! Sana bir Fatiha, sen benim bu şeyimi buldur." Himmet istemek, sonuçta ısrarcı olmak anlamına gelmez mi? Vazifeyi yapıp, vazife-i ilahiyeye karışmamak düsturuna ters değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Himmet" kalbin bütün kuvveti ile Cenab-ı Hakka yönelmesidir. Allah indinde makbul ve mübarek bir kimsenin manevi yardımı ile birisini koruması, yardım etmesi demektir.

Dolayısı ile himmet istemek de insana düşen bir vazifedir. İnsan bu vazifeyi yerine getirdikten sonra, gerisi Allah’a kalmıştır, dilerse kabul eder dilerse etmez.

Çoğu zaman himmet isteriz aynı ile kabul görmez, demek himmet de duanın bir uzantısı bir parçasıdır. Sonuçta ısrar etmek ise, farklı bir kavramdır.

Yani şöyle söyleyebiliriz; mahsul almak için tarlayı ekip biçmek nasıl bize düşen bir vazife ise, dua ve himmet de aynı şekilde bize düşen bir vazifedir, vazife-i İlahiye karışmak anlamı taşımıyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

agariban
Cevabınız için teşekkürler. Vazife-i ilahiye kavramını daha iyi anlamak için soruyorum. ihvan-ı müslim hareketi ile nurculuk karşılaştırılırken İhvan-ı Müslimin hareketi eylemler ve mitinglerle hareket etmiş; Bediüzzaman Said Nursi müsbet hareketi benimsemiştir. “çünkü asıl mesele bu zamanın cihad-ı manevisidir. Ve cihad-ı maneviyenin en büyük şartı da vazife-i İlahiyeye karışmamaktır ki, “Bizim vazifemiz hizmettir; netice Cenab-ı Hakka aittir. (risaleajans.com) şeklinde yapılan izahı yorumlar mısınız ? eylem ve mitingler vazife-i ilahiyeye mi karışmaktır yoksa fiili bir dua mıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Eylem ve miting fiili dua kapsamına girer, lakin burada asıl mesele metot farklılığıdır. Yani miting ve eylem siyasal bir argümandır, dolayısı ile Risale-i Nur'un tarzına uygun değildir.

Nur talebeleri miting yerine iman sohbeti ederler, eylem yerine imana muhtaç gönül ararlar...   

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...