Bir Nur talebesinin işlediği sevaptan, diğer Nur talebeleri de hissedar oluyor. Sevapların dağılımı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Manevi ücretlerde parçalanma olmaz, herkese aynı miktar gider. Aradaki fark ise kemmiyet değil, keyfiyet farkıdır. Daha iyi anlaşılması için maddi bir örnekten yola çıkalım:

Mesela, on ortağın on tane koyunu varsa, aralarında bölüştükleri zaman, herkese bir koyun düşer. Manevi dağıtımda ise herkese on koyun düşer. Ama birilerinin koyunları daha semiz iken diğerlerinin daha zaif olabilir. Yani aradaki fark sayıda değil, kalitededir. İhlas ve gayreti ölçüsünde, kaliteyi artırmış olur, yoksa sayısını arttırmış olmaz..

İkinci bir örnek olarak, mesela, on kişi elinde ayna ile etrafını çevirseler, senin elinde de bir fener olsa, onu yaksan, eksiksiz ve parçalanmadan hepsinin aynasında o fenerin ışığı görünür, hepsine aynı anda, o ışığı ulaştırırsın. Senin elindeki fener de aynını muhafaza eder, ne eksilir ne de parçalanır. Sevap, fazilet, nur, ibadet; bunların hepsi nurani olduğu için, misaldeki fener gibi eksilmeden, parçalanmadan, binlerce kişinin ruh aynasına sirayet eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fatih mehmet han
benim demek istediğim bir nur talebesinin işlemiş olduğu amel, diğer nur talebeleride hisedar oluyor.bu nasıl oluyor ben bunu sormak istedim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...