"Büyük bir çeşme var, şimdiye kadar su-i istimal ile şûristana dağılıp bazı seele ve acezeye neşvünemâ verdi. Nedir o çeşme? Zekât. Sizler Hanefî ve Şâfiîsiniz." Burada “Sizler Hanefi ve Şafiisiniz.” İfadesiyle ne denilmek isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"S - Biz kuvvetimizi nasıl toplayıp namus-u İslâmiye-i milliyeyi muhafaza edeceğiz?"

"C - Fikr-i milliyetle, milletin cevfinde havz-ı kevser gibi bir havz-ı mârifet ve muhabbet yapınız. Altındaki suyunu çeken delikleri maarif ile kapatınız. İçine su akıtan yukarıdaki mecrâları fazilet-i İslâmiye ile açınız. Büyük bir çeşme var, şimdiye kadar su-i istimal ile şûristana dağılıp bazı seele ve acezeye neşvünemâ verdi. Bu çeşmeye güzel bir mecrâ yapınız, mesâi-yi şer'iye ile şu havuza dökünüz. Sonra da bostan-ı kemâlâtınıza su veriniz. Bu, hiç bitmez ve tükenmez bir menbadır."

"S - Nedir o çeşme?

C - Zekât. Sizler Hanefî ve Şâfiîsiniz." (1)

Soruda "İslam alemi nasıl iktisadi açıdan dirilip Avrupa’yı geçer?" deniliyor. Üstad Hazretleri de cevaben İslam milliyetçiliğinin inkişafı ile ancak bu sorun halledilir, diyor. Yani İslam alemi marifet ve muhabbet ile bir bütün haline gelip, her yönden birbirleri ile kenetlenirlerse ve bu kenetlenmeden hasıl olan maddi ve manevi güç, bir havuzda toplanıp doğru ve güzel bir şekilde kanalize edilir ise; o zaman İslam aleminin önünde kimse duramaz.

Şimdiye kadar İslam aleminin maddi ve manevi gücü bir havuzda toplanmayıp, dağınık ve şeriatın ölçülerine göre uygun olmayan yerlere savrulduğu için, büyük bir zafiyet ve israf yaşanmıştır. Bu güçlerin dağınık akmasından hayırlı ve güzel oluşumlar yerine, bazı seele ve aceze denilen dilenci ve tembel asalak dikenleri gelişip büyümüştür.

İslam milletinin en önemli maddi gücü zekattır. Bu zekat doğru bir şekilde havuzda toplanıp, doğru bir şekilde dağıtılır ise; o zaman İslam milleti ihya olup inkişaf eder. Sadaka da zekat grubundan olduğu için, hüküm sadaka için de aynıdır. Suyu, yani zekatı zararlı ve yabani otların içine değil, güller bahçesinin içine sevk etmek gerekir.

Burada Hanefi ve Şafii mezhebinin vurgulanması; sizler Ehl-i sünnetsiniz anlamına geliyor olabilir. Diğer iki hak mezhebin ifade edilmemesi, muhatapların içinde bu iki mezhepten kimsenin olmamasından dolayıdır. Yoksa diğer iki mezhep de Ehl-i sünnettir.

İslam’ı istikametle yorumlayıp, istikamet üzere yaşayan en kamil ekol Ehl-i sünnettir. Zekat konusunda da bu böyledir.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu22
çok güzel bi cevap Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...