Celcelutiye'de geçen: "Asırlar geçtikçe parlat yıldızımı." ifadesiyle ne anlatılmak istenmiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Celcelûtiye, Süryanîce “bedî” demektir. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm)'e Hazret-i Cebrâil (as) tarafından indirilen ve içinde İsm-i Azam’ı da taşıyan yüksek mânâlar, Hazret-i Ali (ra) tarafından Celcelûtiye adıyla ve cifir ilmine göre bir çok tarih de düşürülerek Süryanî diliyle nazmedilmiş ve kaside haline getirilmiştir.

Celcelûtiye, yüksek ve tesirli bir duâdır. Bir isimler hazinesidir. Allah’ın rahmetine vesile olması hasebiyle, bir rahmet hazinesi veya bir Cennet hazinesi demek de mümkündür. Allah’ın en büyük ismi olan İsm-i Azam bu duânın içerisinde gizlenmiş olduğundan, bu duâyı okuyarak Allah’a sığınan kimsenin, dünya ve âhiret işlerinde çok kolaylıklar ve bereketler göreceği müjdelenmiştir.

"Ey gizliliklere ilmiyle nüfuz eden Nûr! İsminle, yıldızımı çağlar ve asırlar boyu nurlu kıl ve parlamaya devam ettir!"

Bu ifadede Hazreti Ali Efendimiz (ra), Nur ismini şefaatçi kılarak manevi velayetinin devamlı olmasını talep ediyor. Talep ettiği gibi, manevi velayeti ve nuru bütün asırlarda daima devam edip milyonlarca velinin yetişmesine ve manevi feyzine menşe olmuştur. Bu manevi velayetler içinde Risale-i Nurlar en parlak olanı ve en tesirli olanıdır. Bir cihetle Risale-i Nurlar bu asırda Hazreti Ali Efendimiz (ra)'in velayetinin bir bakiyesi gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...