"Mahmud" ismi Cenab-ı Hakk'ın isimlerinden midir? Tesbihatta okuyoruz ama; bu hususta ayet-hadis var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah için olursa "Mahmud" ismi; her cihetle ve bütün hâllerde medhe ve hamde layık olan Cenab-ı Hak demektir. Çünkü Allah hem şuunat hem sıfat hem de isimler açısından mutlak kemaldedir; mutlak kemal ise mutlak bir şekilde hamde layıktır.

Peygamber Efendimiz için "Mahmud" ise; medh olmaya müstahak, medhe layık, övülmüş, medhü sena olunmuş anlamlarına gelen Peygamberimiz (asv)'in isimlerinden birisidir.

"En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir." (A'raf 7/180)

"Mahmud" isminin manasında herhangi bir şaibe ve leke olmadığı için, Allah’a vermekte bir sakınca bulunmuyor. Hatta yukarıda naklettiğimiz ayetin umumi manasına göre, özünde ve anlamında kemal ve güzellikten başka bir şey bulunmayan isimlerin Allah’a izafe edilmesinde bir sakınca olmaz diyebiliriz. Zaten Üstadımız da bu ismi tesbihatta kullanarak içtihadı ile onaylamış olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
Yukarıda yapılan açıklamada "O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın." Ayetinden bahsedilmiş.Ne tür söylemler ve davranışlar Allah'ın isimlerinden
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yahudiler haşa Allah cimridir, Üzeyir Allah'ın oğludur, melekler ise kızlarıdır diye bir çok küfür ve safsata içeren isim ve sıfatlar takmaya kalkmışlardır. Benzer yakışıksız ithamları Hristiyanlarda yapmıştır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ilyas26125
Teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...