Cemaate maddi olarak yardım edenlerin sözü bazen vakıf kardeşlerin sözünün ilerisinde duruyor; hatta vakıfların ayrılmasına sebep de olabiliyorlar. Hizmette asıl söz sahibi kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemaat içinde kimse fazileti ile üstünlük kurmaya çalışmamalıdır. Yani parası ile hizmet eden birisi "ben para veriyorum benim ayrıcalığım olsun" havasına girmemelidir. İlmi olan "ben alimim, benim yerim ayrıdır" duygusuna kapılmamalıdır vesaire.

Cemaati oluşturan her ferdin kendine göre bir fazileti bir kabiliyeti olabilir; bu fazilet ve kabiliyetler cemaatin ortak akıl ve gayretine hizmetkâr olmalı ve mükafatını Allah’tan beklemelidir. Yoksa herkes kendi faziletini kullanarak cemaat üstünde hükümran olmaya kalkarsa, hem o cemaatin birliği ve diriliği bozulur hem de ihlas kaçar.

Yani cemaatte şahısların baskısı değil, ortak akıl işletilmelidir. Kararlar cemaatin ortak akıl ve duygusu ile alınırsa, o zaman kimse gönül koyamaz, küskünlük ve dargınlıklar da en asgari düzeye iner. Meşveretin önemi ve fazileti buradadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...