"Cemiyetin basiret gözü böyle körleşirse, iman kalesi tehlikededir." Kişinin basireti ile cemiyetin basireti ne demektir? Gözü açık, uyanık kişiler her cemiyette yok mu, burayı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemiyeti birkaç kişi temsil edemez, cemiyeti ancak cemiyetin havas tabakası temsil eder. Havas tabaka ise cemiyetin aydın, alim ve gönül insanlarıdır. Bu tarz insanlar cemiyet içinde ne kadar çokça bulunursa cemiyetin gözü, kulağı basireti olurlar.

Şayet havas tabaka cahil, bağnaz ve materyalist olursa, o zaman o cemiyette onlara uygun bir duruma düşer. Yani cemiyet de havas tabakası gibi cahil, bağnaz ve materyalist olur.

Toplumları sevk ve idare eden havas tabakadır, havas tabaka ne kadar kalifiye olursa, cemiyet de o nispette kalifiye olur. Birkaç alim ve evliyanın cemiyeti değiştirmesi âdetullah açısından mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Üstad fransız ihtilalini hapishane deki serseriler yaptı diyor ama. ne dersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Serseriler tabiri sosyal bir tabirdir yani toplumun alt katmanını temsil ediyor ki buna lümpen de denmektedir. Bu gibi zümreler hazır kıvamı ve zemini kullanılırlar. Yani zemin hazır olmayan kıvamına gelmemiş bir değişime öncülük edemezler. Ama zemin hazırsa en ufak bir kıvılcım değişimi getirir. Birinci dünya savaşı bir prensin öldürülmesi ile mi çıktı sanki kıvama geldiği için o cinayet işin bahanesi oldu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...