"Avâm-ı mü’minînin istinadgâhları olan İslâmî esasların ve cereyanların ve şeâirlerin kırılmasıyla bozulmaya yüz tutan vicdan-ı umumîyi..." ifadesini örnekle izah eder misiniz?

Soru Detayı

Avam-ı mü'minin istinadgahları olan islami esasların ve cereyanların ve şeairlerin kırılması ile bozulmaya yüz tutan vicdan-ı umumiyi...misal vererek izah eder misiniz

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sıradan müminlerin dayanak noktaları medreseler, tekkeler, İslami hassasiyeti olan devlet ve kurumları, bunun yanında İslam’ın temel esası ve simgeleri olan imanın altı şartı namaz, ezan, oruç, hac, zekat gibi şeylerdir.

Bu dayanak noktaları bu zamanda ya yıkıldı Osmanlı gibi ya kapandı medrese ve tekkeler gibi ya da büyük yaralar aldı imanın zayıflaması ve ibadetlerin terk edilmesi gibi. Bu durumda Müslümanların kolektif bilinç ve şuurlarında büyük bir bozulma ve sapma başladı.

İşte Üstad'ın ve Risale-i Nur'un birinci hedefi birinci kaygısı, bu bilinç ve şuurun tadil ve tamir edilmesidir. Müminlerin imanı sarsıldı mı geriye ne ahlak ne medeniyet ne de insanlık kalır. Kafirler bunu iyi bildikleri için, en çok bu iman dayanağına saldırmışlar ve elanda saldırıyorlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...