Cennette ekl ve şürb ve muamele-i zevciye güzelliklerin ve zevklerin kemal noktası olarak anlatılmaktadır. Her nimet bir külfeti icap ettirdiğinden cennetteki o nimetlerin külfetleri nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennette külfet, zahmet ve meşakkat olmayacak; çünkü cennet mükâfat ve ücret alma yeridir. Yani cennette nimetler insanlara zahmetsiz, külfetsiz ve meşakkatsiz bir şekilde ihsan olunacak.

Cennetteki nimetlerin zahmet ve külfetini zaten dünyada insanlar çekti, bu sebeple ikinci bir zahmet ve külfet olmayacak.

“Allah'ın azabından korkup fenalıklardan sakınanlar (takva sahipleri), mutlaka cennetlerde ve pınar başlarında olacaklardır. Onlara 'Oraya selamet ve emniyetle giriniz.' denir. Biz, onların gönüllerindeki her türlü kini ve hasedi söküp attık; onlar artık köşkler üzerinde karşı karşıya oturup sohbet eden kardeşler olacaklar. Onlar orada hiçbir yorgunluk duymayacaklar ve oradan çıkarılmayacaklardır.” (Hicr, 15/45-48)

“Ey ayetlerimize inanan ve Müslüman olan kullarım! Bugün size korku yoktur. Sizler üzülmeyeceksiniz de. Siz ve eşleriniz sevinç ve mutluluk duyarak cennete giriniz. Altın tepsiler ve kadehler içinde onlara yiyecek ve içecek sunulacaktır. Orada canlarının istediği, gözlerinin hoşlandığı her şey vardır. Ve kendilerine 'Siz, orada ebedî olarak kalacaksınız, dünyada yaptıklarınıza karşılık kazandığınız cennet işte budur. Orada sizin için pek çok meyveler vardır, onlardan yiyeceksiniz.' denilir.” (Zuhruf, 43/68-73)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...