"Madem bu dar-ı elemde bu kadar acib ve ayrı ayrı lezzetlere medar, ekl ve nikahtır. Elbette, dar-ı lezzet ve saadet olan cennette o lezzetler o kadar ulvi bir suret alıp ve vazife-i dünyeviyenin uhrevi ücretini de lezzet olarak ona katarak..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Madem bu dâr-ı elemde bu kadar acib ve ayrı ayrı lezzetlere medar, ekl ve nikâhtır. Elbette, dâr-ı lezzet ve saadet olan cennette o lezzetler o kadar ulvi bir suret alıp ve vazife-i dünyeviyenin uhrevi ücretini de lezzet olarak ona katarak ve dünyevi ihtiyacı dahi uhrevi bir hoş iştiha suretinde ilave ederek, cennete lâyık ve ebediyete münasip, en câmi', hayattar bir maden-i lezzet olur."(1)

Açlık hissi, dünyada bedenin beslenmesi ve gelişmesini temin etmek için verilmiş; ahirette ise bu his bedeni beslemekten daha çok lezzet alabilmek için, hoş bir iştah şeklini alacak. Malum ahirette beslenme ve gelişme söz konusu olmayacak, oradaki her şey ücret ve lezzet şeklinde olacak. Susuzluk ve cinsel arzular da hakeza aynı şekilde olacak.

Açlık ve susuzluğun elem ve acısı giderilip, bu duygular ahirette yeme ve içmeden daha çok zevk almak için dizayn edilecekler. Yani cennetteki açlık hissi ile dünyadaki açlık hissi aynı olmayacak. Açlık cennette yemenin lezzetini arttıran, acısız, özel bir duyguya dönüşecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...