"Madem bu dâr-ı elemde bu kadar acib ve ayrı ayrı lezzetlere medar, ekl ve nikâhtır. Elbette, dâr-ı lezzet ve saadet olan Cennette o lezzetler o kadar ulvî bir suret alıp ve vazife-i dünyeviyenin uhrevî ücretini de lezzet olarak ona katarak..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Madem bu dâr-ı elemde bu kadar acib ve ayrı ayrı lezzetlere medar, ekl ve nikâhtır. Elbette, dâr-ı lezzet ve saadet olan Cennette o lezzetler o kadar ulvî bir suret alıp ve vazife-i dünyeviyenin uhrevî ücretini de lezzet olarak ona katarak ve dünyevî ihtiyacı dahi uhrevî bir hoş iştiha suretinde ilâve ederek, Cennete lâyık ve ebediyete münasip, en câmi', hayattar bir maden-i lezzet olur."

Açlık hissi dünyada bedenin beslenmesi ve gelişmesini temin etmek için verilmiş; ahirette ise bu his bedeni beslemekten daha çok lezzet alabilmek için, hoş bir iştah şeklini alacak. Malum ahirette beslenme ve gelişme söz konusu olmayacak, orada her şey ücret ve lezzet şeklinde olacak. Susuzluk ve cinsel arzular da hakeza aynı şekilde olacak.

Açlık ve susuzluğun elem ve acısı giderilip, bu duygular ahirette yeme ve içmeden daha çok zevk almak için dizayn edilecekler. Yani cennetteki açlık hissi ile dünyadaki açlık hissi aynı olmayacak. Açlık cennette yemenin lezzetini arttıran, acısız, özel bir duyguya dönüşecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...