"Eğer muvakkat bir zarar verseler, وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ sırrıyla, ebedî bir sevap ve menfaatle o zarar telâfi edilir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müminler, nefis ve şeytanın şerrinden korunmak amacı ile sağlam bir kale, sağlam bir sığınak olan Allah’a ve Resulüne (asm) iman edip iltica ederlerse, dünyada geçici ve küçük bir zarara uğramış olsalar bile, ebedi alemde kazanmış oldukları cennet ile bu dünyevi zararı telafi etmiş olurlar.

Yani mümin bu dünyada iman etmesinden dolayı her ne kadar sıkıntı ve zarar içinde olmuş olsa da sonuç itibarı ile ya da sonsuz hayattaki kazanımları açısından daima kârda ve artıdadır. Mümin imanından dolayı sıkıntı içinde olmuş olsa da mutlak anlamda ya da hakiki anlamda asla kaybedenlerden olmaz.

Kafir, dünyada her ne kadar rahat içinde olsa bir eli yağda bir eli balda da olsa akıbet ve sonuç açısından kaybetmeye mahkumdur. Yani müminin zarar ve sıkıntısı nasıl geçici ise kafirin de dünyevi rahatlığı gelip geçicidir. Esas olan akıbettir ki, gerçek son budur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...