"Elbette, şu seyl-i kâinatın bir havz-ı ekberi ve bu kâinat destgâhının işlediği mahsulatın bir meşher-i azamı ve şu mezraa-i dünyanın bir mahzen-i ebedîsi olan dar-ı saadet, şu kâinata bir derece benzeyecektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, ülfet ve ünsiyet ettiği şeyleri bütünü ile kaybederse buna çok üzülür. Bu yüzden Allah; insana dünyada alıştığı şeyleri, ahirette daha güzel, daha mükemmel bir şekilde ihsan edecek.

Mesela; insan dünya hayatında eşine, çocuklarına, anne ve babasına, çiçeklere, nehirlere, meyvelere, sebzelere vesaire alışıyor ve onlarla kuvvetli bir ünsiyet kuruyor. Bütün bunlar ahirette yok sayılıp, tamamen yeni bir düzen kurulsa; insan buna fıtraten alışamaz. Bu yüzden Allah, dünyadaki nimetleri şekil ve isim bakımından aynıyla, lezzet ve mahiyet bakımından eşsiz ve benzersiz bir şekilde takdim edecek.

Mesela, burada yediğin elma, orada da elma olarak sana takdim edilecek; ama lezzet bakımından o elma benzersiz ve eşsiz olacak. Yani iki duygu, iki lezzet cennette bir arada olacak. Birisi alıştığımız nimetlerin şeklen verilmesi, diğeri ise lezzetin yeni ve eşsiz olarak yeniden ihsan edilmesi...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...