"O acip san'atının makinelerini ve tezgâhlarını ve aşağıdan gelen mahsulâtın mahzenlerini göstere göstere, tâ daire-i hususiyesine kadar getirir." cümlesini açar mısınız; mahsulatın mahzeni, derken kastedilen mana nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra birisini yaver-i ekrem yapar, aşağıdaki tabakat ve menzillerden yukarıya davet eder, daireden daireye, üst üstteki tabakalarda gezdirir. O acip san'atının makinelerini ve tezgâhlarını ve aşağıdan gelen mahsulâtın mahzenlerini göstere göstere, tâ daire-i hususiyesine kadar getirir. Bütün o kemâlâtının madeni olan mübarek zâtını ona göstermekle ve huzuruyla onu müşerref eder. Kasrın hakaikini ve kendi kemâlâtını ona bildirir, seyircilere rehber tayin eder, gönderir."(1)

Kainat ve dünya bir tarla, insanların amelleri ve ibadetleri de birer mahsuldür. Elbette mahsullerin depolanacağı mahzenlerin de olması gerekir. Bu mahzenler de daimi ve ebedi olan cennet ve cehennemdir.

Nasıl bir çiftçi tarladan kaldırdığı ürününü ambarında depolar ise insan da dünya tarlasından kaldırdığı iman ve ibadet ürününü, cennet mahzeninde depolar, yani amelinin karşılığını cennet ambarında görür ve tadar, demektir. Aynı şekilde, kafir de inkar mahsulünün karşılığını cehennemde görür.

Temsildeki sarayın sahibi Allah’tır, yaver ise Peygamber Efendimiz (asm)'dır, aşağıdan tabiri dünyaya işarettir, mahsulat insanların amellerine kinayedir, mahzen ise cennet ya da cehennemdir. Yaverin aşağıdan hususi makama çıkması ise, miraç ile Peygamber Efendimiz (asm)'in cennet ve cehennemi de geçerek Allah ile görüşmesine işarettir.

(1) bk. Sözler, Otuz Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

nur han
teşekkür erderim allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...