"En uzak gösteren dürbünlerle bakar nevinde, kabrinde, derecesine göre, Cennet bağlarını sinema gibi görüp temâşâ ederler." Madem ruh ahirette kayıtsızlık kazanıyor, uzakları görmenin dereceye göre esprisi ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evet, bir mü'min, gözüne perde çekilse ve gözü kapalı kabre girse, derecesine göre, ehl-i kuburdan çok ziyade o âlem-i nuru temâşâ edebilir. Bu dünyada nasıl çok şeyleri biz görüyoruz, kör olan mü'minler görmüyorlar. Kabirde o körler, imanla gitmişse, o derece ehl-i kuburdan ziyade görür. En uzak gösteren dürbünlerle bakar nevinde, kabrinde, derecesine göre, Cennet bağlarını sinema gibi görüp temâşâ ederler.

Burada kabir ehlinden bahsediliyor. Kabir ehli, cenneti uzaktan görse de kıyamet kopmadan gidemiyeceklerdir. İşte cennet'e gitmeden önceki durumları nazar veriliyor. Kabirden cennete bakarlarken, dünyada a'ma yaşamış ehl-i imanın daha ziyade görecekleri ifade edilmektedir. Bu farkı ifade sadedinde anlayacağımız bir misal verilmektedir. O da dürbün örneğidir. Kimin dürbünü daha uzak vesafeleri gösterebiliyorsa o daha ziyade görüyor, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Aynı soruyu dost sitelerdeki sizin gibi kıymetli insanlarada sormuştum. kendileride sağolsunlar sizin verdiğiniz cevaba paralel yanıt verdiler. Bu cevaplardan sonra anladımki yanlış öğrendiğim bir mesele varmış. o da kabirde ruhun kayıtsız olacağını duymuştum öyle değilmiş. o kayıtsızlık sadece Bediüzzaman hazretlerininde bahsettiği gibi ama insanlaraymış bunun yanında Bediüzzaman hazretleri ölmüş bazı insanların ruhlarının kayıtsız olup dünyada yıldızda ve ahiretin bahçelerinde kuşcukların ve sineklerin üzerinde temaşada bulunacaklarını beyan ediyor böyle bir kayıtsızlıkdanda söz edebilirmiyiz bu vesileyle kişi ama olmasada bir nevi kayıtsızlığa uğruyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Habis ruhlar ile tayyib ruhların durumları farklı farklıdır. Şöyle ki, habis ruhlar tecziye için kayıt altına alınır. Tayyip ruhlar ise derecesine göre serbesttirler. Fakat cennet'e gidemezler. Çünkü cennet'e kıyametten sonra gidilecektir. Yoksa kainatta dolaşma cihetinde tamamen serbesttirler. Yıldızlara kadar çıktıklarını ve ruhanilerle birlikte olduklarını hadislerden öğreniyoruz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...