"Fennin hiçbir hakikat-i kat'iyyesi, Kur'anın hakaik-i kudsiyesine ilişemez. Fennin kısa eli, onun münezzeh ve muallâ dâmenine erişemez." cümlesini tafsilatıyla izah edebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Fennin hiçbir hakikat-i kat'iyyesi” cümlesinde kesinleşmiş fennî bilgiden bahsediliyor. Bu kat’i hakikatler Kur’ânın kudsî hakikatlerine yetişemezler. Zira, fennin kâinattan bahsi çoğu zaman materyalist, tabiatçı yahut evrimci bir nazarladır. Böyle yanlış bir bakış, Kur’ânın kâinattan İlâhî isimlere ve sıfatlara ayna olmaları cihetiyle yaptığı bahisleri yetişemez.

Bir misal olarak, fennin güneşe ruhsuz bakışı Külliyatta şöyle dile getiriliyor:

"Güneş, bir kitle-i azîme-i mayia-yi nariyedir. Ondan fırlamış olan seyyaratı etrafında döndürüp, cesameti bu kadar, mahiyeti böyledir şöyledir." Muvahhiş bir dehşetten, müdhiş bir hayretten başka, ruha bir kemal-i ilmî vermiyor.” Sözler

Fen ve felsefenin güneşe bu nursuz ve sönük bakışı, Kur’ânın, Nur ismine bir ayna olan güneşten bahsine hiçbir cihetle yanaşamaz.

Bu zamanda ideolojiler ile ilim iç içe girdiğinden, ilmin tarafsızlığı çok ciddî bir şekilde zedelenmiştir. Bu yüzden, ilim adı altında din düşmanlığı yapanların iddiaları, ilim sayılmaz. Din fenne karşıdır iddialı tamamen mesnetsizdir.

Kelâm sıfatından gelen Kur’ân-ı Kerîm Cenâb-ı Hakkın kitabı olduğu gibi, kudret sıfatından gelen kâinat da Allah’ın kitabıdır. Bu iki kitapta birbirlerine aykırı hükümlerin olması muhaldir. Cenâb-ı Hakkın sıfat ve esmâsına en cami’ bir ayna olma istidadında yaratılan insan, bu kâinat kitabından birçok medeniyet harikalarını ortaya çıkarmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

EhliKemal
Zaten onların teorisinde -akılları gözlerine indiği için- maddeden tecerrüd etmek mümkün olmadığından ışık hızına ulaşılamaz diyorlar.Cern de yapılan deneyler bunu kanıtlamaya yönelik.Ama üstad daha fazlasını söyleyerek madde alemini terk etmiş ve gayb alemine geçerek nuraniyet kesbetmekten bahsetmiş.Burada üstadın Kurandan aldığı ilmin onların şuanki noktai müntehasını çoktan geçtiğini açıklamaya yeter.Madde aleminden beka alemine geçemeyeceklerini imanın nuruyla isbat ediyor."Onların en büyük meselesi-muvakkat olduğu için-bizim meselemizin en küçüğüne-bekaya baktığı için-mukabil gelmiyor."
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...