"Hâlık-ı Kerîm, tenasül kanun-u azîminde istihdam ettiği..." Tenasül kanunu nasıl bir meseledir ki kanun-u kerem ile muhafaza edilmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yasin Suresinde şöyle buyruluyor:

“Yerin bitirdiklerinden, nefislerinden (insanların kendilerinden) ve daha bilmedikleri şeylerden çiftleri yaratan Allah Sübhandır (şânı yücedir, her türlü kusurdan münezzehtir)." (Yasin, 36/36)

Mahlûkatı çift yaratmak Allah’ın ayrı ve mükemmel bir sanatıdır. Bu âyet-i kerîme ile o mükemmel sanata ve o büyük ihsana dikkatimiz çekilmektedir. Bütün tohumlar, çekirdekler, yumurtalar ve nutfeler âlemini hayalen bir araya getirelim ve onlardan yaratılan sayısız mucize eserleri de onların yanına koyarak birlikte düşünelim; bir mucizeler sergisiyle karşılaşırız. İşte “Hâlık-ı Kerîm”, bütün bu harika eserleri “tenasül kanun-u azîmi”ni icra etmekle yaratmaktadır.

Madem zihayatların yaratılması keremdir, ihsandır. Bunların devamını temin eden tenasül yani çoğalma, nesillenme elbette en büyük kerem ve ihsandır. Çünkü bütün ihsanlar ve ikramlar hayat içindir. Öyleyse hayatı sümbüllendirmek ve çoğaltmak kanun-u keremin mahsulü ve neticesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...