İmam Rabbani Hazretleri "Namazdan hemen sonra dua okumak bid'attir." diyor. Biz ise farzın akabinde Tuncina duasını okuyoruz. Bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bid'at, sonradan yapılan şey demektir. Peygamberimizin sallallahü aleyhi ve sellem ve dört halîfesinin radıyallahü anhüm zamanlarında bulunmayıp da onlardan sonra, dinde meydana çıkarılan, ibadet olarak yapılmaya başlanan şeylerdir."

"Meselâ, namazlardan sonra hemen Âyet-el-kürsî okumak lâzım iken, önce salâten tüncînâyı ve başka düâları okumak bid'atdir. Bunları Âyet-el-kürsîden ve tesbîhlerden sonra okumalıdır. Namazdan, duadan sonra secde edip de kalkmak bid'atdir. [Ezanı hoparlörle okumak bid'atdir.] Dinde yapılan değişiklikler ve reformlar bid'atdir."

"Yoksa, çatal, kaşık, boyun bağı kullanmak, kahve, çay, tütün içmek bid'at değildir. Çünki bunlar ibâdet değil, âdettir ve mubâhdırlar. Harâm değildirler. Tütün içmek hakkındaki İslâm âlimlerinin sözleri (Se'âdet-i Ebediyye) kitâbında uzun yazılıdır."(1)

İslam âlimleri bid'ati hasene ve seyyie olmak üzere ikiye ayırmışlardır. Bazı âlimler de bid'ati blok halinde seyyie saymışlardır. Anlaşılan İmam-ı Rabbani Hazretleri kendi içtihadı ile namazdan sonra Tuncina duasını okumayı bid'at kabul edip talebelerini men ediyor. Üstad Hazretleri de hem kendi içtihadına hem de Şafii mezhebine göre bunu sünnete uygun olarak görüyor.

Farz namazından sonra dua etmek bid'at değil, sünnettir. Nitekim, Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî’in rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz (asv) şöyle buyurmuştur:

“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.”(2)

Ayrıca Şafii mezhebinde, namazlardan sonra, Salaten Tüncina veya başka dua okumak caizdir. Bu da bizim yukarıda ifade ettiğimiz gibi, bir içtihat farklılığına dayanıyor demeli, her iki makbul âlimin içtihadına saygı göstermelidir.

Dipnotlar:

(1) bk. Mektubat-ı Rabbani, 42. Mektup.

(2) bk. Neylu’l-Evtar, II/577.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

alizeyrek
selamün aleyküm; şafii mezhebinde okunabilir diyorsunuz hanefi mezhebi içinde aynı mı ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hanefi mezhebinde okunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yakuti
Farz Namazlarında duâ edilmez, tuncina okunma zidye bir şey yoktur. Bütün bunar veya dilediği ve öğrendiği şekliyle herkesin her türlü duayı etmesi serbesttir. Lâkin, farz namazların hitamında selâmdan sonra müezzinlerin "Allamumme entesselâm ve minkesselâm, tebarekte ya zecelâi ve ikram." demeleri arasında sadece "Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh. Lehul mulku ve lehul hamdu yuhyî ve yumît. Ve huve alâ kulli şey'in Kadîr." zikr-i şerifinin 10 kez yapımasına müsade edilmiştir. Sünnet olan uygulama budur. Muezzinerin ""Allamumme entesselâm ve minkesselâm...." zikrini söyemelerinden sonra da "Subahnelâhi vehamduilahi vaahu ekber. Veâ have ve3a kuvvete illa billâhi alizliyyul azim ..." denidikten sonra sadece Ayetel Kursi okunur ve 33'er kere subhaneah-Ehamduiaâh ve Elahu Ekber tesbihatı yapılarak duaya geçilir. İşte bu dua faslında muminler -salâtuncina dahil- istedikleri her duayı yapabilirler. Tuncina ve bir başka duanın selâmdan hemen sonra ve 33'er kez yapılan tesbihattan önce yapılması hiç bir alim tarafından nakedilmemiştir. Vesselâm.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...