İnsanın ömür dakikaları insana avdet ederler. Ya gafletle muzlim olarak gelirler veya hasenat-ı muzie ile avdet ederler. Bu ifadeleri açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuya birkaç açıdan bakılabilir:

Birincisi: Daha dünyada iken avdet ederler. Mesela, zamanını çok iyi ve doğru değerlendiren birisine, harcadığı zamanın dakikaları başarı ve mutluluk olarak ona ilerleyen dönemde geri döner. Öte yandan, her bir günahın içinde peşin bir vicdan ızdırabı ve sıkıntı vardır. Keza her bir hayırlı işin içinde de huzur ve mutluluk vardır. Bu sıkıntı ve huzur hali, harcanan zamanın durumuna göre şekil alır.

İkincisi: Dünya bir tarladır, zaman ise bir sermayedir. Burada ekilen tohumlar ahirette karşımıza çıkacaktır. Harcanan her dakika, ya sevap veya ikab olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durum kabir hayatı için de geçerlidir. Hadisin ifadesi ile namazımız orucumuz kabirde yanımıza bir nur olarak geleceği gibi, günahlarımız da zulmet olarak geleceklerdir. Gerek sevap ve gerekse günahlar, zamana bağlı olarak işlenmiştir. Yani zamanın bize geri dönüşüdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...