"İşittim ki, ‘Sağdan sola geçiniz.’ diye ilân ediyorlar. Ve otuz iki harfin birkaç adedini kaybedip ilân edince öyle bir yara daha açıldı..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz, şefkatli, muhterem Üstadım,"

"Bulunduğumuz asır, mânevî seferberlik (harp) zamanı olduğundan, vücudumdaki yaralara baktıkça, yaralar git gide daha fazlalaşmakta iken, bir gün işittim ki, 'Sağdan sola geçiniz.' diye ilân ediyorlar. Ve otuz iki harfin birkaç adedini kaybedip ilân edince öyle bir yara daha açıldı ki, evvelki yaraları unutturdu..."(1)

Kur’an, hak yolunu sağ, batıl yolunu ise sol kavramları ile sembolize ediyor. Kur’an’ın sağ-sol kavramları, günümüzdeki sağ soldan ziyade; iman-küfür, hak-batıl, hayır-şer anlamında bir sağ soldur.

Bu asrın inkarcı ve maddeci düşünce akımları ve rejimleri insanları haktan batıla, hayırdan şerre, imandan küfre yani sağdan sola davet ediyorlar, burada işaret edilen husus budur. Bahsi geçen yerin de devamındaki bu misal maksada işaret ediyor:

“Ashâb-ı Kehf efendilerimiz beş veya sekiz delikanlı, asrımızdaki tahammül edilmeyen fenalık gibi o asırda fenalıktan, fitneden kaçarak mağaraya iltica ettiler. Sebebi ise, din-i hak üzere bulunan ehl-i imanı, zamanlarının padişahı olan Dakyanus, putperestliğe dâvet edip, kabul edenleri putlara kurban kestirip, kabul etmeyenleri katliâm ettiği sırada, Ashab-ı Kehf efendilerimiz mağaraya çekildiler.”(2)

Otuz iki harfin birkaç adedini kaybetmek ifadesinde ise; şifreli olarak harf inkilabının tahribatına işaret ediyor. Yani Kur’an hattının yasaklanıp, Latin harflerine geçilmesi ile bu millete çok şeyler kaybettirilmiştir, denmek isteniyor.

Dipnotlar:

(1) bk. Barla Lâhikası, (138. Mektup)
(2) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cayci

'Sağdan sola geçiniz.' Bence bu kisimda da harflerin degistirilmesinden bahsediyor. Cunki bildiginiz gibi Arapca sagdan yazmaya baslanir fakat Latin harfleri ile  soldan soldan yazmaya baslanir.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...