Maksatta fani olmak ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Maksad; gaye, hedef, mefkûre mânâlarına gelmektedir. Maksatta fani olmak; gayesine bütün duygularıyla kilitlenmek, davası için âdeta kendini unutmaktır. Zira gayesi olmayan insanlar, pusulası olmayan gemi gibidir. Yaktığı bütün enerji boşuna gider. Üstadımızın şu harika ifadesi de bu hakikati ifade etmektedir:

"Gaye-i hayal olmazsa, enaniyet kuvvetleşir bir gaye-i hayal olmazsa, yahut nisyan başlarsa, ya tenasi edilse; elbette zihinler enelere dönerler, etrafında gezerler."(1)

İnsan; ya midesi ve rahatı için ya da davası ve gayesi için yaşar. Rahatını düşünen, gayesinden, gayesini düşünen rahatından fedakârlık yapmak zorundadır. Mecnunu çöllere düşüren Leyla'da fena olmasıdır. Bütün duygu ve latifeleriyle davasına kilitlenmeyen, dava adamı olamaz. Zira başka cazibeler onu davasından alıkoyabilir. "Beni bir an nefsimle (kendimle) başbaşa bırakma" diyen Resulullah Efendimiz (asm.), gayesinde ve davasında fani olmanın en mükemmel misalini göstermiştir.

Habib-i Kibriya Efendimiz (asm.), bahtiyarlığı, huzur ve saadeti vazifesinin kudsiyetinde gördü. “Bu dâvandan vazgeç, ne istersen sana onu verelim” diyenlere; “Bir elime Ay’ı, diğer elime güneşi verseniz bu davadan vazgeçmem” diye cevap verdi. Zira O’nun asıl vazifesi ve en büyük gayesi herkesi dine davet, ruhları tathir ve ahlâkı ıslah, emniyeti muhafaza, dinin neşrine ve tebliğine mâni olacak her hâdiseyi izale etmekti. Bunu yapmak kolay bir iş değildi. Ordularla yapılamayacak bu ağır ve büyük vazifeyi Allah’ın inayeti ile kısa bir zamanda hakkıyla başardı.

(1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...