"Memleketimiz Avrupa'ya kıyas edilmez. Çünkü orada, düello gibi çok şiddetli vasıtalarla, açık saçıklık içinde namus bir derece muhafaza edilir. İzzet-i nefis sahibi birisinin karısına pis nazarla bakan, boynuna kefenini takar, sonra bakar." İzahı nasıl?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Muazzez Üstadımız, Tesettür Risalesi'nde; örtünmenin ehemmiyetini anlatırken Avrupa’yla yaptığı kıyas, değerlendirmenin sadece bir cihetidir. Zamanla kayıtlı olan sadece bu cihete bakıp, tesettürle alakalı genel değerlendirme yapmak doğru olmaz..

Üstadımız, Yirmi Dördüncü Lem'a’da, tesettürle ilgili dört tane çok önemli hikmet nazara vermektedir. Bu hikmetlerden, Dördüncü Hikmet'te ise, nesil, vazife, iklim, haysiyet, örf ve meşguliyet açısından, altı cihetle tesettürün ehemmiyetini anlatmaktadır. Burada Avrupa’daki düello mes'elesi, sadece konunun bir cihetidir.

Eskiden Avrupa’da ve Rusya’da, nâmus ve haysiyet mes'elesi bu kadar dejenere olmamış idi. Bu namus ve haysiyet mes'elesi, ekseriyetin üzerinde durduğu ve itibâr ettiği bir konu idi. O zaman ki Avrupalılarda kadınlarla ilgili, onur, haysiyet ve namus kırıcı mes'eleler zuhur ettiğinde, muhâtaplar karşılıklı mücâdele eder, bu mücâdeleler bazen ölümle neticelenirdi. Bu hal onların örfünde bir kural olarak işlerdi. İşte bu olaya düello tabir edilirdi.

Üstadımızın te’lifatı zamanında bu âdet, Rusya’da ve Avrupa’da az da olsa devam etmekteydi. Bu hali ve örfü bilen insanlar, kadınlara yanlış muâmele etmekten çekinir ve korkarlardı. Bu örf, kanunlardan ziyâde insanlar üzerinde daha tesirli idi. Bu zamanda ise, bu örfün olmaması ve Avrupa’nın tamamen sefâhate girmesi ayrı bir konudur. Her şeyi yerinde ve zamanında değerlendirmek icâp eder.

Üstadımızın Tesettür Risalesi'ni te'lif ettiği zamanlarda, Avrupalılarda düello olduğundan, o zaman bu mevzu tesettüre kuvvet vermiş, Üstadımız ise bunu, tesettürün faydalılığına bir delil olarak kullanmıştır.

Hatta bu gün itibariyle, Avrupa’da kalkmış olan düello, değişik bir şekilde bizde, özellikle de Şarkta, namus cinayeti olarak devam etmektedir. İnsanlarımız; Avrupa’daki bu düelloda olduğu gibi, kanunlardan ziyâde, bizdeki bu örften etkilenmektedirler. Bu da bir vakadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

çilingir
tam aradıgım cevaptı çok teşekkür ederim allah razı olsun hepinizden
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Enderun

Musluman karsiti insanlardan gelen bazi dusuncelere binaen bisey sormak istiyorum Avrupadaki duello meselesinin bu zamanda olmadigini beyan etmissiniz doğrudur fakat bu zmanda avrupada ki insanlarin kadınları rahatsiz edici davranislarda bulunmadigini hatta musluman ulkelerde kadina karsi rahatsiz edici davranislarin daha fazla oldugunu soyluyorlar bu dusunce ile birlikte islama dusmanliklari daha da artiyor peki musluman olan insanlarda bu davranışlar avrupaya kiyasla neden daha fazla  oluyor olabilir (islamin getirdigi ölçü bilinmesine ragmen )

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Çünkü günümüz Müslüanları Kur'an ve sünnete göre değil heva ve heveslerine göre yaşıyorlar. Müslümanların İslam ile olan bağı zayıfladığı için her türlü konuda rezil ve pespaye bir durum söz konusu. Hırsızlık, rüşvet, iffetsizlik gibi konularda Müslüman ülkeler maalesef yerlerde sürünüyor. Bunun tek nedeni Kur'an ve sünnetten uzak bir hayat yaşamalarıdır. İsimde ve resimde Müslümanlar ama gel gelelim yaşamda İslam'ın adı bile geçmiyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...