Meşveret Cemaati Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Meşveret Cemaati Hakkında Bilgi Verir misiniz?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meşveret Cemaati" dediğimiz grup, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yetiştirdiği bazı mümtaz talebelerin de içerisinde bulunduğu ve iman hakikatlerinin kalplerde yerleşmesi için, ihlasla ve Allah rızası için çalışan bir gruptur. Bu ağabeyler, genellikle sohbet etmek ve kitap okumak-okutmakla cemaati oluşturma ve muhafaza etme gayretindedirler. Ayrıca "Medrese" denilen evlerde ve bazı vakitlerde yurt sistemindeki ortamlarda talebe yetiştirmek ve bunların hizmette daha aktif olabilmeleri için, manevi olarak techiz etme gayretindedirler. Bu talebeler, ekseriyetle lise ve yüksek öğrenim talebeleridir.

Ellerinden geldiği kadar siyasetten de uzak durmaya çalışmaktadırlar. Bunun sebebi ise, Üstad'ımızın siyasetten uzak durulması ile alakalı ısrarlı ifadeleridir. Üstad'ımızın düsturlarını yaşamaya, diğer Nur talebeleri ağabeylerin gruplarına ve diğer İslam cemaatlerine dua etmeye çok itina gösterirler. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir İslami hizmeti, kendileri yapmış gibi seviniyorlar.

Şu anda Türkiye’nin her yerinde bu grubun medreseleri, bazı yerlerde yurtları vardır. Erkek hizmetleri kadar olmasa da azımsanmayacak kadar hanım hizmetleri ile de ilgileniyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

talebe77

Maşaallah. Gerçi ben meşveret cemaatinden değilim, sizleri arkadaşlarım ve sorularlarisale sitesi vasıtasıyla takip ediyor ve tanıyorum. Hizmetleriniz muazzam. Cenab-ı Allah himmet ve gayretinizi artırsın ve muvaffak eylesin..Selam ve dua ile..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...