Meşveret Cemaati Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Meşveret Cemaati Hakkında Bilgi Verir misiniz?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meşveret cemaati dediğimiz gurup, Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin yetiştirdiği bazı mümtaz talebelerin de içerisinde bulunduğu ve iman hakikatlerinin kalplerde yerleşmesi için, ihlasla ve Allah rızası için çalışan bir guruptur. Bu ağabeyler, genellikle sohbet etmek ve kitab okumak - okutmakla cemaati oluşturma ve muhafaza etme gayretindedirler. Ayrıca dershane dediğimiz evlerde ve bazı vakitlerde yurt sistemindeki ortamlarda talebe yetiştirmek ve bunların hizmette daha aktif olabilmeleri için, manevi olarak techiz etme gayretindedirler. Bu talebeler, Lise ve yüksek öğrenim talebeleridir.

Ellerinden geldiği kadar siyasetten de uzak durmaya çalışmaktadırlar. Bunun sebebi ise, Üstadımızın siyasetten uzak durulması ile alakalı ısrarlı ifadeleridir. Üstadımızın düsturlarını yaşamaya, diğer Nur talebeleri ağabeylerin guruplarına ve diğer İslam cemaatlerine dua etmeye çok itina gösterirler. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir İslami hizmeti kendileri yapmışlar gibi seviniyorlar.

Şu anda Türkiye’nin her yerinde bu gurubun medreseleri, bazı yerlerde yurtları vardır. Erkek hizmetleri kadar olmasa da, yine de küçümsenmeyecek kadar hanım hizmetleri ile de ilgileniyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...