Meşveret kararından sonra "Ben tatmin olmadım." deyip sorun çıkaran kardeşlere karşı tavrımız nasıl olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meşverete iştirak eden kimseleri seçerken olgun, kamil, ehli tahkik ve vicdan sahibi olmalarına dikkat etmek gerekiyor. Farklı mülahaza ve düşüncede olan insanlara tahammül edemeyen dar görüşlü insanların, meşveret gibi hayati ve merkezi bir yere alınması, esasında yanlış bir durumdur.

Meşveret, her insanın fikir ve düşüncelerini özgürce konuşup tartıştığı bir müzakere ve mütalaa meclisidir. Bu mecliste en aykırı fikir ve düşünceler de dillendirilebilmelidir. Şayet düşüncelerde bir hata ve yanlış varsa, bu düşünce gerekçe ve delilleri ile ilmi bir şekilde çürütülüp doğrusunun gösterilmesi icap eder. Yoksa hissi ve keyfi bir şekilde "bu düşünce olmaz" deyip karşı çıkılırsa, meşveretin anlam ve ölçüsü bozulur. O zaman hissiyatlar devreye girip nefisler çarpışır ve bu meşveretten de bir hayır ve bir hizmet çıkmaz.

Şayet nitelikli bir meşveret bulunmuyor ve fikirlerimiz de bu meşvereti rahatsız ediyor ve ihtilafa sebebiyet veriyor ise, o zaman daha az zararlı olan kendi fikrimizi askıya almak daha isabetli olur kanaatindeyiz.

Bazen iyi en iyiden daha iyidir. Çünkü iyi üzerinde herkes ittifak edebilir, ama en iyi göreceli olduğu için, herkes en iyi üzerinde birleşemeyebilir. Yani en iyi hizmeti üreteyim derken, elimizdeki iyiden de olmayalım diyerek sabretmeliyiz.

Bir de tatmin olmayan kişi acaba bir garaz ya da nefsin ham halinden dolayı mı tatmin olmuyor, yoksa gerçekten ikna edilemediği, kabul edilemeyecek bir fikirden dolayı mı tatmin olmuyor, bunun iyi tahlil edilmesi gerekir. Yani hatayı sadece birileri üzerinde değil genelde aramakta da fayda vardır.

Şayet kişi sürekli meşveretin insicam ve ahengini bozuyor ise, kırmadan dökmeden meşveretten başka bir göreve yönlendirilmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...