"Sen evini tâmir için tahrip eylediğin vakit, başkası sirkat için delerse, bir cihetten sana muâvenet etmiş olur. Fakat, tâmirde ihtiyatlı bulun!" İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sen evini daha güzel bir şekilde yapmak için yıkıyorsun, o arada niyeti hırsızlık olan birisi de yıkma konusunda sana yardım ediyor. Hırsızın yıkma konusunda sana yardım etmesi senin işini kolaylaştırır.

Lakin tamire başladığında, o hırsıza karşı tedbirli ve dikkatli olmak gerekiyor. Zira onun yardımı yıkma konusunda faydalı iken, tamir konusunda pek faydalı olmayabilir.

Düşmanla aynı amaçta kesişmek fayda sağlayabilir, ama bu faydaya bakarak her konuda düşmana güven duymak doğru olmaz.

Mesela, Medineli Yahudi ve münafıklar Mekkeli müşriklere karşı Medine'deki bahçelerini korumak için Müslümanlarla aynı safta yer aldılar; bu Müslümanlar için bir maslahattır, ama her konuda bunlara güvenmek saflık olur. Üstadımız: "Zira düşmanın düşmanı, düşman kaldıkça dosttur. Nasıl ki, düşmanın dostu, dost kaldıkça düşmandır.” diyerek, düşmanı düşmanımıza düşman kaldığı süre içerisinde dost edinmemiz gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. Yani ifade her zaman için değil, belirli şartlar haiz olduğunda dostluk devam etmelidir.

Uhud Savaşı'nda yaşanan Kuzman olayı, buna ibretli bir misaldir. Şöyle ki:

Kuzman, cesur biridir. Savaşta çok yararlılık gösterir. Resulullah (asm), daha önceden onun cehennem ehli olduğunu söylemiştir. Kuzman, ağır yaralı bir hâlde iken, biri der:

"Vallahi, bugün büyük cesaret gösterdin. Müjdeler olsun sana."

Kuzman der:

"Ne müjdesi? Ben ancak kavmimin şerefi için savaştım. Yoksa savaşmazdım."

Daha sonra, yarası şiddetlenince, acıya dayanamaz, kendini öldürür.(1)

Peygamber ordusunda öldüğü hâlde, Kuzman misali şehadeti elde etmeyenler olduğu gibi, evinde öldüğü hâlde şehit sayılanlar vardır. Hz. Peygamber (asm) şöyle bildirir:

"Kim samimi bir şekilde şehitliği istese, yatağında ölse bile Allah onu şehitler menziline ulaştırır."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. İbnu Hişam, III, 93-94; Buhari, Cihad, 77.
(2) bk. İbnu Mace, Cihad, 15; Tirmizi, Fedailul-Cihad, 19.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...