Münazarat adlı eserin sonradan değiştirildiği iddia ediliyor. Böyle bir şey var mıdır, iftira mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurların orijinal ve Üstad'ın tetkik ve tashihinden geçmiş asılları halen duruyor ve elde mevcutken, böyle hezeyanları savunanları ciddiye almamak iktiza eder.

Bugün milyonlarca baskıya ulaşmış bir eserin tahrif edildiğini iddia etmek, gerçekten komik bir yaklaşımdır. Bu baskıyı yapan yayınevlerinin büyük bir kısmı, Nur cemaatinin kabul edip desteklediği yayınevleridir. Şayet tahrifat olsa idi, külli bir nazar olan Nur cemaati, elbette buna lakayt ve ilgisiz kalmayacaktı.

Halen Üstad'ın yasal varisleri hayattadır ve hepsi de bir yayınevinin sorumluları hükmündedir. Bu yasal varislerin Risale-i Nurların tahrif edildiğine dair hiçbir şikayet ve iddiaları yokken, başka ve alakasız kişi ya da gurupların böyle iddia etmeleri abesle iştigal etmektir.

Üstad'ın Münazarat ve Sünuhat gibi eserlerinde, bazı ibarelerin çıkarıldığı ve değiştirildiği doğrudur. Lakin bu çıkartma ve değiştirme işlemini bizzat Üstad'ın kendisi yapmış ya da onun izni ile yapılmıştır. Bu ibareler ekseri ırkçılığa mahal vermemek ya da birtakım dinsizler tarafından kullanılmamak için, bizzat Üstad'ın müdahalesi ile yapılmıştır. Mesela Said-i Kürdi yerine Said-i Nursi olması gibi. Bu ve benzeri yapılan değiştirmelere tahrif demek; akıl ve vicdan ile bağdaşmaz. Üstelik Üstad'ın bizzat kendisinin yapması ortada dururken...

İlave bilgi için tıklayınız:

Risale-i Nur Nüshalarındaki Farklılıklar ve Bediüzzaman'ın Tasarrufları

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

SAMASTRA
Allah razı olsun,hizmetinizi daim eylesin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...