Namaz tesbihatındaki sıralamanın hikmeti nedir? Yerini değiştirmede bir mahsur var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetlerin veya tesbih ve zikirlerin adedi ve sıralaması, şeriatın sahibi Allah ve Resulü (asv) tarafından tespit ve tayin edildiği için, değiştirilmesi doğru olmaz. Bizim bu tesbih ve zikirdeki adet ve sıralamadaki hikmeti bilmememiz, değiştirilmesine bir gerekçe teşkil etmez.

Tesbih ve zikirlerin adet ve sıralamasının hikmetsiz olması mümkün değildir. Ama insan aklı da bu hikmetleri tespit ve tayin etmekte acizdir. Bu yüzden ibadetlerin adet ve sıralaması genelde olduğu gibi kabul edilir. İslam alimleri de bu konuda fazla bir izahat vermemiştir.

Üstat, ibadetlerin adetlerini ve dizilişlerini, bir anahtarın dişlerine ve dizilişlerine benzetiyor, şayet anahtarın bir dişi olmasa ya da sırası bozulsa, nasıl kapıyı açmaz; aynı şekilde ibadet ve zikirlerin de adet ve sıralaması bir anahtarın dişi ve sıralaması gibidir. Şayet bu adet ve dizilişi bozar isek, manevi kapıları açamayız. Bu yüzden ibadetlerin kemiyetinde oynama yapmak doğru olmaz, olduğu gibi yapmak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mustafa kayapalı
Bu söyledikleriniz hadislerle sabit olan zikirler için geçerlidir. Diğerlerinin yerlerini değiştirmede mahzur olmasa gerek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...