Namazda huşu ve lezzet-i ruhani istenilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetler, zevk ve lezzet almak için yapılmaz; Allah emrettiği için yapılır. Namazda yapılması gereken, kimin huzurunda olduğumuzu ve ne yaptığımızın farkında olarak namaz kılmaktır. Namazda ki zevk ve lezzet ise tamamen Allah'ın bir ihsanıdır. Bizim isteğimize bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ben çok zevkli bir namaz kılacam demekle zevk-i ruhani yakalanmaz. Allah isterse verir. Allah'ın zevk-i ruhani ihsan ettiği bir namaz, daha bir istekle ve arzuyla kılınır. Âdeta yemekte ki zevk gibi. Yemeğin lezzeti olmazsa, yemek yemek angarya gibi gelir.

Ancak, kimi zaman, ibadete karşı isteksiz olduğumuz, zorlanarak namaz kıldığımız oluyordur. İşte böyle durumlarda namazı terk etmeyip devam etmek elbette daha makbuldür. Fakat bu makbuliyet, bütün namazlarımızı böyle kılalım anlamına gelmemelidir.

Biz, namazımızı huzur içerisinde ve huşû ile kılma arayışında olacağız. Her halükarda kılacağız. Namazdaki manevi zevk ve lezzet, asıl niyetimiz olmamalıdır. Ancak verilse, onu bir iltifat-ı ilahi kabul edip, rızasını kazanmak için ibadetimize devam etmeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...