On Dokuzuncu Söz, On Birinci Reşha hakkında bilgi alabilir miyim, neden bahsediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

On Dokuzuncu Söz, On Birinci Reşha'da, onun yani fahr-i alem olan Efendimiz Hazreti Muhammed (asm)’in, Kâinat Yaratıcısından getirdiği haberlerin doğruluğu ve önemi vurgulanıyor.

İnsanların sadece aklı ve duyguları ile çözemedikleri kainat sırlarını, Allah’tan aldığı doğru ve kati haberlerle, yani vahiy ile insanlığa, kainatın ve içindekilerin sırlarını ve gizli hakikatlerini talim edip çözümlüyor ve ders veriyor. Bunu da mucizeleri ile teyit ve tekit ediyor.

Allah Resulü (asm)'ın haline ve tavırlarına dikkat ile bakıldığı zaman, o görüyor, gördüğünü söylüyor. Cennet ve cehennemi görmüş ve gördüğünü insanlığa aktarıyor. Melekleri görüyor ve gördüğü gibi tasvir ediyor. Halbuki filozofların kainat ve varlık hakkındaki sözleri, zandan ve kuruntudan başka bir şey değildir. Ama; Allah Resulü (asm) ayna gibi görüyor ve gördüğünü bize haber veriyor. Elbette böyle bir zatın, kati ve doğru haberlerine, iman ile itimat etmek gerekir.

Allah Resulü (asm)'ın insanlığa getirdiği en güzel ve en doğru hakikat; Allah’ın razı olduğu ve olmadığı şeylerin ne olduğudur. Yani bize kainatın Rabb'inden haber getiriyor; üstelik zan ve kuruntu değil, mutlak doğru haberler getiriyor. İnsanlığın en önemli ihtiyaç duyduğu ve muhtaç olduğu mesele; Allah hakkında doğru bilgiler ve onun marziyatıdır. İşte bu reşhanın ana teması bu gibi konulardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...