"Risale-i Nur, Kur'an'ın manevi tefsiridir." ifadesine "Hepsini tefsir etmiyor." ; "İman hakikatleri, ayetlerin bu asra bakan yönleri açıklanıyor." ifadesine "Risalelere girmemiş ayetler bu asra bakmıyor mu?" diyerek gelen itirazlara cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her meslek sahibi Kur’an’ı kendi mesleğinin gözünden değerlendirebilir. Buna ilimde branşlaşma diyorlar. Hadis alimi Kur’an’ı hadis ilmi ile inceler, fıkıh alimi fıkıh noktasından inceler, belagat alimi belagat yönünden tahkik eder, siyer alimi de siyer yönünden inceler... Bunun yasak olduğuna işaret eden bir ayet ya da hadis bulunmuyor.

Mesela, kelam alimi Kur’an’ı kelam ilminin ölçüleri ile tefsir edebilir ve sadece kendi branşı ile ilgili ayetleri eserlerinde değerlendirebilir. Nitekim tarihte bu tarz çok tefsirler yazılmıştır. Fahrettin Razi Hazretlerinin tefsiri kelam ağırlıklı bir tefsirdir mesela.

Kur’an’ı bir bütün olarak her yönüyle tefsir edecek bir tefsir tarihte bulunmuyor. Binlerce tefsir yazılmış, bu tefsirlerin hepsinde bir yöne eğilme söz konusudur. Kastettiğiniz şayet Fatiha’dan başlayıp Nas suresine kadar sıraya uygun bir tefsir ise, bu da farz ya da vacip değildir.

Tarihte belli ayetleri belli sureleri tefsir eden birçok tefsirlerde mevcuttur. Hatta bu konuda tefsirler lafzi ve manevi olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Lafzi tefsirler, Kur’an’ı sırasına göre ve gramer açısından tefsir ederken, manevi tefsirler bir ihtiyaca bir gereksinime bir itiraza bir derde göre tefsir edebilirler. Risale-i Nur manevi tefsir kapsamına giriyor.

Her asırda bir konu bir sorun bir problem bir hastalık öne çıkabilir. Kur’an manevi bir eczane olduğu için, bu sorunlara ve hastalıklara bir ilaç takdim eder ve edebilir. Bazı ayetlerin sorunlara ve hastalıklara ilaç olarak takdim edilmesi, diğer ayetleri -haşa- önemsiz ya da gereksiz kılmaz. Bu bir ihtiyaç önceliğidir.

Nitekim Kur’an’ın iniş sırası da buna uygundur. Mekkî ayetlerle Medenî ayetler arasındaki konu ve üslup farklılığı bunun bir ispatıdır. Yani ayetler müşriklere farklı Ehl-i kitaba farklı bir hitap kullanıyor. Çünkü hedef muhatabın duygu ve düşünce dünyasıdır. Bunu dikkate almadan tebliğde bulunmak yararsızdır. "Ata ot, aslana et atılır.", tersi olursa hikmetsiz olur.

Mesela, bu zamanda dinsiz ve maddeci felsefe çok yaygın bir şekilde gençlerimizi etkisi altına alırken, bizim buna uygun bir şekilde Kur’an'dan merhem ve ilaçlara yönelmemiz ve o ayetlere odaklanmamız gayet yerinde ve etkili bir adımdır. Allah’ı ve ahireti tanımayan bir adama, kalkıp da namaz ve zekat ayetlerini okuyamazsınız; onun ilacı tevhit ayetleridir. Böyle bir yol takip etmek, diğer ayetleri inkar etmek ya da önemsiz görmek anlamı taşımaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
《Biz "manevî tefsir" dediğimizde manevî tefsiri kabul etmiyorlar. Sizden isteğim; tefsirin manevî ve lafzî olan ayrımını Risale-i Nur'dan ve diğer İslâm Âlimlerinin eserlerinden açıklamanız. Malumunuz Risale-i Nur'u kabul etmeyenler var.. Bir de bu konu ile ilgili hadîsler var mı? Mânevî tefsir ile ilgili.. 》Bu konuyla ilgili olarak hadîslerden örnek verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun. İmam-ı Gazalî Hazretleri'nin dediği gibi : "Kur'ân, sahili olmayan bir denize benzer.." Evet Kur'ân'dan herkesin istifadesi ayrı ayrı oluyor. Kur'ân-ı Mu'cizü'l-Beyân bir Okyanus ise Risale-i Nur'lar o okyanustan bir damladır, diyebiliriz. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Verdiğiniz linkler için teşekkürler.. Allah razı olsun.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"Hadis alimi Kur’an’ı hadis ilmi ile inceler, fıkıh alimi fıkıh noktasından inceler, belagat alimi belagat yönünden tahkik eder, siyer alimi de siyer yönünden inceler..." BÜTÜN AYETLERİ İÇERMEYEN TEFSİRLER VARMI YANI. ÖRNEK VERİRMİSİNİZ. Fahrettin Razi Hazretlerinin tefsiri kelam ağırlıklı bir tefsirdir mesela. SADECE KELAMLA İLGİLİ AYETLERİMİ ALMIŞTIR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Fahri Razi bütün ayetleri incelemiştir ama Kelam ilminin ölçülerine göre. Keşşaf belagat tefsirine bir örnektir. Mesnev-i Şerif Risale-i Nur tarzı manevi bir tefsirdir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
MESNEVİYE TEFSİR DENDİĞİNİ İLK KEZ DUYDUM. BENİM MERAK ETTİĞİM BÜTÜN AYETLERİ İÇERMEYEN VE TEFSİR DYE ADLANDIRILAN BİR ÖRNEK.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cemdemir
Cevap çok güzel ve tatmin edici
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bir ayeti yorumlamakta tefsir kapsamına girer. Yeter ki tefsir usulüne uygun olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...