Risalelere, neden kusursuzmuş gibi, vahiyle inmiş gibi önemle bakıyorsunuz? Müellif peygamber de değil ki hatasız olsun...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'a olan ilgi ve hürmeti maddeler halinde zikredelim:

Birincisi: Risale-i Nurlar kendi başına kıymetli değildir, değer ve kıymetini Kur’an’a güzel bir tefsir ve vesile olmasına borçludur. Yani Risale-i Nurlar, Kur’an’a şeffaf bir aynadır, ona bakan Kur’an’ın güzelliklerine ve meziyetlerine intikal eder. Bu sebeple çok hürmet ediliyor.

İkincisi: Risale-i Nurlar, bu asrın hastalıklarına Kur’an eczanesinden şifalı ve tesirli ilaçları takdim eden bir eczacı gibidir. Asrın bütün sorunlarını iyi tahlil edip, güzel bir reçete sunabilen yegane Kur’an tefsiridir. Çok insanlar manevi hastalıklarını bu ilaçlarla tedavi ediyor. Elbette böyle bir eczacıya ilgisiz kalmak düşünülemez.

Üçüncüsü: Risale-i Nurlar en derin ve dağınık imani konuları temsil ve kıyas yolu ile toplayıp, yüzeysel hale getirerek en avamın da istifadesine takdim ediyor. Eskide havassa mahsus imani konular, en cahil ve avam insanların idrakine uyarlanmış. Elbette böyle bir tefsir insanlar nazarında geçer akçe olacaktır.

Dördüncüsü: Risale-i Nurlar müspet hareket etmeyi ve insanlara şefkatli yaklaşmayı kendine önemli iki prensip olarak kabul etmiştir. Bu sebeple İslam ve iman hakikatleri Risale-i Nur talebelerinin elinde daha parlak ve kuvvetli duruyor. İtici değil, çekici; dağıtan değil, toplayan bir meziyeti var Risale-i Nurların.

Beşincisi: Risale-i Nurları Kur’an ve vahiy ile mukayese etmek, gerçekten çok acıklı ve tutarsız bir iftiradır. Risale-i Nurların her yerinde Kur’an ve peygamber hakikati izah edilip ispat edilirken, onlarla kıyas edilmesi görülmemiş bir çelişki, acaip bir bakış açısıdır. Ya da tamamen yüzeyselliğin ve önyargının mahsulüdür.

İlave bilgi için tıklayınız:

"Risale-i Nur'dan başka bir şey okumuyorsunuz ve Said Nursi'yi -hâşâ- bir peygamber gibi üstün tutuyorsunuz." şeklindeki iddia ve iftiralara nasıl cevap verebiliriz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mucrim65
Allah razı olsun çok güzel bir açıklama.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
taner_tongur

Sesim yetişse bütün küre-i arza bağırarak derim ki:
Sözler güzeldirler, hakikattirler. Fakat benim değildirler; Kur’ân-ı Kerîmin hakaikinden telemmu’ etmiş şualardır.

وَمَامَدَحْتُ مُحَمَّدًا بِمَقَالَتِى - وَلٰكِنْ مَدَحْتُ مَقَالَتِى بِمُحَمَّدٍ *

düsturuyla derim ki:

وَمَامَدَحْتُ الْقُرْاٰنَ بِكَلِمَاتِى - وَلٰكِنْ مَدَحْتُ كَلِمَاتِى بِالْقُرْاٰنِ

Yani, “Kur’ân’ın hakaik-i i’câzını ben güzelleştiremedim, güzel gösteremedim. Belki Kur’ân’ın güzel hakikatleri benim tabiratlarımı da güzelleştirdi, ulvîleştirdi.”
Madem böyledir; hakaik-i Kur’ân’ın güzelliği namına, Sözler namındaki âyinelerinin güzelliklerini ve o âyinedarlığa terettüp eden inâyât-ı İlâhiyeyi izhar etmek, makbul bir tahdis-i nimettir.
*“Ben sözlerimle Muhammed’i (a. s.m.) övmüş olmadım; aslında sözlerimi Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmla övmüş ve güzelleştirmiş oldum.”

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aslanparcasi85
kuran ve sunnetten baska hic bir soz kendi zatinda kiymetli degildir.kuran ve sunnet kaynakli olan her soz de bizim icin kiymetlidir.risalei nur da kuran ve sunnet kaynaklidir./bunu o kitaplari okuyan kherkes bilir.sadece kuran ve sunnet vahiydir.bunlardan baska bir seye vahiy demek kufurdur.zaten ustad da vahiy degil ilhamdir diyor.buna da kimse bir sey diyemez
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Son Yorum yapan arkadaş hadis için de vahiy demiş te.. Biz direkt hadislere vahiy diyebilir miyiz?.. Ya da farklı bir vahiy çeşitli mi diyeceğiz?.. "Onun konuştuğu vahiyden başkası değildir.." âyeti gereğince mi böyle bir hüküm çıkarılıyor.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hadisler ayetler gibi mahz-ı vahiy değildirler. Lakin ayetler gibi koruma altındadırlar. Hadislerinde kendi içinde dereceleri vardır. Kudsi hadiste mana da lafız da Allah'tandır. Bazı hadislerde mana Allah'tan lafız Peygamberimizdendir. Bazı hadislerde ise hem mana hem de lafız Peygamberimize aittir lakin koruma altındadır yanlış ve hata içine giremez.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. bende sizin dediğiniz gibi biliyordum.. arkadaşımız direkt vahiy deyince, dedim acaba biz mi yanlış biliyoruz.. Teşekkürler.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...