Risale-i Nur'un dışında kitap okuyamaz mıyız? Bu konuya bakış açımız nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nur talebeleri, imanî ve Kur'anî hakikatlerin öğrenilmesinde bir tefsir olarak Risaleleri okumayı tercih etmekle birlikte, okudukları tek kitap Risaleler değildir. Onlar Risalelerden namazın niçin kılınacağını öğrenirler, ilmihal okuyarak ise nasıl kılınacağını öğrenirler.

On Birinci Lem’a’yı okuduklarında, Peygamber Efendimizin (asv) sünnetine uymanın lüzumunu anlarlar, siyer kitapları okuyarak ise sünnetin ayrıntılarını öğrenirler.

Risale-i Nur eserleri, iman noktasında, başka eserlere ihtiyaç bırakmamıştır. Yani bir kişi, mesela Haşir Risalesi'ni ve alakalı yerlerini Risale-i Nur’dan okuyup tetkik edip öğrendikten sonra, haşirle alakalı artık başka bir kitap aramasına gerek kalmaz. Çünkü Bediüzzaman Hazretleri o konuda akli, mantıki ve nakli (ayet, hadis) delilleri en mükemmel bir şekilde ifade etmiş ve başka eserlere de ihtiyaç bırakmamıştır.

Ancak Risale-i Nurların açılımı olan tarihi, coğrafik bilgileri veya biyoloji, tıp gibi ilimleri gerek müstakil gerekse Risale-i Nurla irtibatlandırarak okumakta hiçbir beis bulunmamaktadır. Konuyla alakalı olarak Bediüzzaman Hazretleri Kastamonu Lâhikası’nda şu beyanatta bulunuyor:

"Diyorlar: ‘Said yanında başka kitapları bulundurmuyor; demek onları beğenmiyor. Ve İmam-ı Gazâlî'yi (r.a.) de tam beğenmiyor ki, eserlerini yanına getirmiyor.’ "

"İşte bu acip, manasız sözlerle bir bulantı veriyorlar. Bu nevi hileleri yapan, perde altında ehl-i zındıkadır; fakat, safdil hocaları ve bazı sofuları vasıta yapıyorlar. Buna karşı deriz ki: Hâşâ, yüz defa hâşâ!"

"Risale-i Nur ve şakirtlerinin bir üstadı olan Hüccetü'l-İslam İmam-ı Gazalî ve beni Hazret-i Ali ile bağlayan yegâne üstadımı beğenmemek değil, belki bütün kuvvetleriyle onların takip ettiği mesleği ehl-i dalâletin hücumundan kurtarmak ve muhafaza etmektir."

"Fakat, onların zamanında bu dehşetli zındıka hücumu, erkân-ı imaniyeyi sarsmıyordu. O muhakkik ve allâme ve müçtehid zatların asırlarına göre münazara-i ilmiyede ve diniyede istimal ettikleri silâhlar hem geç elde edilir, hem bu zaman düşmanlarına birden galebe edemediğinden, Risale-i Nur Kur'an-ı Mucizü'l-Beyandan hem çabuk, hem keskin, hem tam düşmanların başını dağıtacak silâhları bulduğu için, o mübarek ve kudsi zatların tezgâhlarına müracaat etmiyor.”
(1)

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, (114. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Prens

Cenab-ı Allah sizden razı olsun. Bizleri ve sizleri Risale-i Nur dairesinden ayırmasın. Ben şunu itiraf ediyorum: Ben her türlü kitabı okumuşum, ama Risale-i Nur gibi mükemmel ve yüksek bir kitap görmemişim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tufanyılmaz
acizane ve fakirane bence risale i nur yeter kardeşim inşaallah.üstad diyorki:yüz elimiz olsa anca nurlara yetişir.roman falan okuyupta zamanımızı boşa harcamamalıyız bence.omuzumuzda çok büyük bir yük var bir vazifemiz var bir dava var ahiretimizi kazanma davası.üstad diyor:endişe i istikbal her ferdin dünya kadar büyük bir meselesidir.yani hayırda acele etmemiz lazım.ecel gizlidir ne zaman geleceği belli olmaz.RABBİMİZ buyuruyor ayetinde:o müminler öyle kimselerdir ki,onlar boş işlerden yüz çeviricidirler.(mü'minun suresi 3).RABBİMİZ bizi boş işlerle ömrünü heba edenlerden eylemesin.amin milyarlar kez.ALLAH yar ve yardımcımız olsun.amin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
salih1
Kardeşlerim,hepinizden Allah razı olsun.Zaman iman kurtarmak zamanı.İmanımızı tahkiki iman haline getirmemiz için öncelikle risale-i nur külliyatını anlayacak bir seviyeye gelecek kadar okumak lazım.Bu esnada başka kitap okumak.abesle iştikal olur.İmanı tahkiki seviyesine gelen,her okuduğu,gördüğü şeyde marifetullaha yol bulur.Zaten üstadımızda iman ve fen ilimlerinin bir arada okutulduğu bir üniversitenin açılmasını istemiş ve bu hususta çalışmıştır.Allah'a emanet olun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cevher-nur
sa kardeşler çocukluğumdan bu yana hertürlü kitap okudum ve cemaatte büyümüş bir çocuğum ancak ne zaman sadece risale i nur okudum işte o zaman risale i nur bana sırlarını açtı başka kitaba ihtiyaç yoktur sanırım ve ne kadar meşgul olursanız okadar çok keyifleniyorsunuz.Selametle inş
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
vuslatt46
ALLAH razı olsun öncelikle... külli manada bir hizmet ...istifade ediyoruz... risale i nur kafi ve vafi....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ozlemhanim23
bulasici bir hastalikki her yanda feryadu figanlar duyulmakta nur eczanesinden al bir ilac kos tedaviye,hic teredut etme yanlis ilacmi aldim diye burasi nur eczanesi yanlis olmaz.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

O zaman size soru olarak attığım ve yaşadığım duygularda haklı mıyım? Teyid için yazmıştım

Evet haklısınız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

Peki Risale-i nur dışında kitap okumayı "Risalelere sadakatsizlik" olarak değerlendirenlere ne dersiniz?

Bilgi almak için tıklayınız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...