Risale-i Nurlarda her şey var mı? Böyle bir iddia doğru olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur, imanın esaslarını kuvvetli delillerle ispat edip imanımızı taklitten tahkike çeviren ve bu konuda gayet derecede yeterli ve kâfi bir manevi tefsirdir. İman esaslarını ispat etme konusunda ve imanımızı tahkiki makamına çıkarma hususunda Risale-i Nurlar başka eserlere ve kaynaklara bakmaya ihtiyaç bırakmıyor. Tahkiki imanı kazandırma noktasında her türlü delili değerlendirmiş, bu hususta her şey var denilebilir.

Lakin "Risale-i Nur her konuda söz sahibidir, her şeyi izah etmiştir ve her hususta bir sözü vardır." demek doğru değildir. Bu gibi abartılı sözler, Risale-i Nur'u yüceltmez. Aksine insanların nezdinde imajını sarsar ve itiraza kapı araladığı için bunlara gerek yoktur. Haddinden fazla yapılan övgü, övgü değil yergidir.

Mesela Risale-i Nur siyer ve tarih kitabı değildir, fıkıh ve ilmihal kitabı değildir, hadis kitabı değildir, fen kitabı değildir vs... Risale-i Nur'da Uhud savaşı bütün detayları ile yoktur. Risale-i Nur'da namaz, zekât, hac gibi ibadetlerin nasıl ifa edileceği izah edilmez. Binlerce hadisten sadece bine yakını Risale-i Nur'da geçmektedir. Demek Risale-i Nur'da her mevzu aynıyla geçmemektedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

SukrusukruMuhammet

Peki risale-i nurlarda asrımızın ihtiyacına uygun her şey vardır dersek olur mu?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Risaleler, mevcut ehl-i sünnet kitapları ile birlikte düşünüldüğünde elbette bu asrın insanının ihtiyaç duyduğu konuları mükemmel manada karşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun milyonlarca şahitleri ve musaddıkları hem yurt içinde hem de yurt dışında mevcuttur. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...