Risale-i Nur'da Toplam Kaç Ayet Tefsir Edilmiş, Kaç Hadis Geçmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Abdulkadir Badıllı Ağabeyin hazırlamış olduğu "Risale-i Nur'un Kudsi Kaynaklar" adlı eserde bu konuda bilgi bulunmaktadır. Söz konusu eserde yapılan araştırmalarda; bini aşkın hadis ve metin olarak da, altı yüzü aşkın ayet bulunmaktadır.

Hadisler, bilmana olarak da yer almaktadır. Ancak verilen ayetler Arapça metni ile yer alanlardır. Meal ve mana olarak bulunan ayetler bu çalışmada yer almamıştır.

Üstad Hazretleri, Eski Said ve Yeni Said Döneminde yazdığı eserlerde, toplam olarak altı yüz yirmi (620) ayetin doğrudan izah ve tefsirini yapmıştır. Fakat ayet meali ve izahı olarak değil, bir konu hakkında bilgi kabilinden manaya kuvvet vermek açısından binlerce ayetin izahı yapılmıştır. Bunları konunun uzmanı hükmündeki ilim adamları teşhis ve tespit etmişlerdir.

Şimdi Risale-i Nurlarda izah ve tefsiri yapılan ayetlerin kitaplara göre dağılımını vermeye çalışalım:

Sözler :269 ayet
Mektubat : 88 ayet
Lem'alar : 65 ayet
Şualar : 48 ayet
İşarat-ul İ'caz : 47 ayet
Mesnevi-i Nuriye : 49 ayet
Barla Lahikası : 22 ayet
Kastamonu Lahikası : 7 ayet
Emirdağ Lah. I- II : 6 ayet
Nurun İlk Kapısı : 4 ayet
Hutbe-i Şamiye : 3 ayet
Asar-ı Bed'iyye : 6 ayet
Tarihçe-i Hayat : 4 ayet
TOPLAM : 620 AYET

Not: Farklı yerlerde izahı yapılan ayetler bir defa alınmıştır. Yani, mesela sözlerde geçen ayetler sayılmış, ama diğer kitaplarda aynı ayetler sayılmamıştır. Aynı durum diğer kitaplar için de geçerlidir.

Kaynak: Abdulkadir Badıllı, Risale-i Nur'un Kudsi Kaynakları, s.19 - 51.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

akgül
Allah razı olsun bizi aydınlattığınız için
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Risale-i Nur'da izah edilenler, Hizb'l-Kur'an'da derlenmiş olan ayet-i kerimeler değil midir, ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
durmussefa

Risale-i Nurda Toplam Kaç Ayet Tefsir Edilmiştir? başlıklı bölümü okudum, hakkında birkaç mühim gördüğümüz noktayı hem ihtiyaçlarımıza hem de malumatımıza binaen belirteceğiz. 1- A. Badıllı Abimizin yaptığı çalışmada geçen ayetlerin bir kısmı, sadece Üstad Hazretlerinin bir mektubun başına veya bir risalenin sonuna (teberrüken veya dua niyeti ile olabilir, başka bir maksat ile de olabilir) yazmış (veya yazdırmış) olduğu ayetlerdir ki mektubun veyahut risalenin ayet ile ilk bakışta bir mana alakası görülmez. 2- Hizbu'l-Kurân'da geçmemesine rağmen Badıllı Abinin bu eserinde geçen bir ayet tespit etmiş bulunuyoruz. 3- Badıllı Abinin kaynak olarak kabul ettiği neşriyatta Latin harfleriyle yazılmış ayet parçacıkları tespit ettik. 4- Cevapta da belirtildiği gibi farklı yerlerde geçen ayet sonraki kitaplarda da geçmişse bu eserde tekrar alınmamıştır. 5- Risale-i Nurların fihrist kısımlarında geçen hakkındaki âyâtın ifadesine dikkat edilmeli ve Badıllı Abinin eserinin önsözü dikkatlice okunmalıdır. Nitekim Üstad Hazretleri sarahaten almadığı ayeti risalenin veya mektubun içinde açıklamış olabiliyor ki Badıllı Ağabey önsözde buna değinmiştir. Teferruatlı bilgi isterseniz [email protected] e-mail atınız. Bu manada bize Risale-i Nurlarda geçen ayetlerin Kurândaki tertibe göre sıralanmış şekilde kaydedildiği bir esere veya bir arama motoruna ihtiyacımız vardır. Selamlar ve dualarla efendim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...