Risale-i Nurları okumak, iman ilmi olduğundan dolayı "farzdır" denilebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

FARZ: Allah'ın emridir. Doğrudan, "Risaleleri okuyun" şeklinde ne bir ayet ve ne de bir hadis vardır. Böyle bir emir hiç bir tefsir için bulunmamaktadır.

Ancak Kur'an'ı okumak ve anlamak farzdır. Herkesin Kur'an'ı yüzünden okuması mümkündür, ama anlaması mümkün değildir. Bilmecburiye Kur'an'ı anlamak için tefsirlere başvurulacaktır. Bu nedenle dolaylı olarak tefsirleri okumak farz olmaktadır. Zira tefsir okumak, Kur'an'ı anlamaya çalışmak demektir.

Bu kapsamda Risaleler de madem Kur'an'ın manevi bir tefsiridir, öyle ise okunması dolaylı olarak farzdır denebilir. Bu tespit her tefsir için geçerlidir. Ancak her tefsiri mutlaka okumak lazımdır, denmez. Risaleler okunmaz da, Elmalılının tefsiri veya başka bir tefsir okunabilir.

Şu var ki, her tefsir asrın idrak ve ihtiyacını esas alarak yazılır. Binlerce ehli ilmin tasdiki ile Risale-i Nur Külliyatı, bu asrın küfür ve dalalet seline karşı sığınılacak yegane eserdir. Bu nedenle hedefe daha kısa bir zamanda ve sağlıklı bir şekilde ulaştıran bu eserleri okumamak, büyük bir eksikliktir. Üniversite gençliğinin bu eserlere sımsıkı sarılmasının bir nedeni de budur. Zira dinsizlik, fen ve felsefeden geliyor. Risaleler de fen ve felsefe lisanı ile mukabele ediyor. Okunması imanımızı kuvvetlendirecek ve muhafaza edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...