Şefkat kahramanlığının, dünya ve ahiret hayatında nasıl faydası olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şefkat, insanı Allah’a yakınlaştıran en önemli vesile ve vasıtadır. İnsan bu şefkat madenini Allah yolunda iyi işleyebilirse, hem dünya hayatında hem de ahiret hayatında önemli bir mevki ve makama erişebilir. Bir çok hadiste "Şefkatli olmayana şefkat edilmez." deniliyor; demek biz şefkatte ne kadar ilerlersek Allah’ın şefkatini de o derece kendimize celp ederiz.

İnsan bu şefkat duygusu ile Allah’ın şefkatini kendine celp ederse, hem dünya hayatında hem de ahiret hayatında mesut ve bahtiyar olur.

Mesela, insanlara karşı yumuşak ve şefkatli olan birisini her insan sever ve sayar. Ona karşı kolaylaştırıcı olur, ona karşı kendinde fıtri bir saygı ve meyil hisseder. Bu dünya açısından böyle olduğu gibi ahiret açısından da aynıdır. Yani, ömründe şefkat ve hilmi esas almış birisine Allah ahirette şefkat ve hilmi ile muamele eder.

Şu ayet, bu manaya güzel bir takvimdir:

"İnsanlara yumuşak davranman da Allah’ın merhametinin eseridir. Eğer katı yürekli, kaba biri olsaydın, insanlar senin etrafından dağılıverirlerdi. Öyleyse onların kusurlarını affet, onlar için mağfiret dile ve işleri onlarla müşavere et. Bir kere de azmettin mi, yalnız Allah’a tevekkül et. Allah muhakkak ki kendisine dayanıp güvenenleri sever." (Al’i İmran, 3/159)

Allah’ın rızası bütün fayda ve menfaatlerden üstündür. Şefkat ise, onun rızasına götürecek en kestirme ve salim yoldur. Hem Risale-i Nurların bir rüknü ve esasıdır şefkat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...