"Tekrarat cihetinde bin bir ismiyle ehl-i imana muavenetini takdim ediyor ve binler merhamet ellerini imdadına uzatıyor. Şerefini kırmıyor, belki vikaye ediyor. İnsanın kıymetini küçük düşürtmüyor, belki şeytanın şerrini büyük gösteriyor." İzahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şeytanlar, tahribat cihetinde sevk ettikleri için, az bir amel ile çok şerleri yaparlar. Onun için, tarik-ı hakta ve hidayette gidenler, pek çok ihtiyat ve şiddetli sakınmaya ve mükerrer ihtarata ve kesretli muavenete muhtaç olduklarındandır ki, Cenab-ı Hak, o tekrarat cihetinde bin bir ismiyle ehl-i imana muavenetini takdim ediyor ve binler merhamet ellerini imdadına uzatıyor. Şerefini kırmıyor, belki vikaye ediyor. İnsanın kıymetini küçük düşürtmüyor, belki şeytanın şerrini büyük gösteriyor." (Lem'alar, On Üçüncü Lem'a.)

Cenab-ı Hakk’ın ayet-i kerimelerde insanları tekrar tekrar ikaz ve ihtar etmesi onların anlayışsız olduğu manasına gelmiyor, aksine insana ne kadar ehemmiyet verdiğini gösteriyor.

Aynı ikaz ve ihtarların çok tekrarlanması şerlerin yıkıcı, tahripkâr ve çok kolay olmalarından dolayıdır. Bir binayı yüz usta yüz günde ancak yapabilirken, aynı bina bir iki dakikada tahrip edilebiliyor. Hayır, bir binanın yapılması şerler ise yıkılması gibidir. Bu yüzden Allah, insanları şiddetli bir şekilde tekrar tekrar ikaz edip uyarıyor, yoksa insanı küçültmek, aşağılamak için tekrar etmiyor.

Allah insanı yıkıcı ve kolay olan şerler karşısında himaye etmek ve korumak için Kur’an'da sürekli ve tekrarlı bir şekilde bin bir ismi ile onu ilticaya davet edip her bir ismini bir sığınak olarak gösteriyor. Kur’an'da ilahi isimlerin ve yardım tekliflerinin kesretli ve tekrarlı olmasının nedeni bu noktadan ileri geliyor.

“İnsanın kıymetini küçük düşürtmüyor, belki şeytanın şerrini büyük gösteriyor.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ender56

"Cenâb-ı Hak, o tekrarat cihetinde bin bir ismiyle ehl-i imana muavenetini takdim ediyor ve binler merhamet ellerini imdadına uzatıyor." bin bir ismiyle ehl-i imana muavenet etmesine  ve binler merhamet elleri ile imdad etmesine bir kaç örnek verebilirimisiniz?

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Rezzak ismi ile insana rızık vermesi, Kerim ismi ile insana inayet ve ikramda bulunması, Musavvir ismi ile insana hususi bir şekil vermesi, Rahim ismi ile insana şefkat etmesi, Tevvab ismi ile insanın kusur ve günahlarını affetmesi vesaire bütün isimlerin insan üzerinde ki tecellileri insana bir muavenet insana hususi bir rahmettir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...