Üstad neden "Bismillah her hayrın başıdır." diyerek izah yapıyor, "Bismillahirrahmanirrahim" denilse daha iyi olmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela: Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri Birinci Söz’de "besmele"nin sadece ilk kısmını ele alırken, On Dördüncü Lem’a'nın İkinci Makamında "Rahman" ve "Rahim" isimleriyle de tefsir ettiğini görmekteyiz. Zaten bu risaleyi Üstadımız Lem’alardan sonra ikinci olarak Birinci Söz’ün ahirinde de yazılmasını uygun görmüştür. Böylece "besmele" bir bütün olarak işlenmiştir.

İkincisi: Risale-i Nur bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Risalelerin bir kısmı bir kısmını şerh ve izah edip, manaların açılmasına kuvvet vermektedir. Risale-i Nur’da besmeleye temas eden mevzuları toplasak belki küçük bir kitapçık olur. İşaratü'l-İ’caz’daki besmele izahları, Rahman ve Rahim isimlerinin tecellilerini anlatan bölümler Birinci Söz ve On Dördüncü Lem’a'nın İkinci Makamı bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Üçüncüsü: Bismillah yerine "Bismillahirrahmanirrahim" denilmesi daha faziletlidir. Fakat Birinci Söz’de Üstadımız Cenab-ı Hakk’ı sadece “Allah” ism-i şerifiyle nazara vermeyi murad etmiş olabilir. Allah, ism-i camidir. “Allah” denildiğinde, bütün kemal sıfatları ve isimleri kendinde bulunduran Zat-ı Akdes akla gelir. Rahman ve Rahim’de ise daha özel manalar vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...