Üstadımız, okula giden bir talebenin, sabah namazı ile öğle namazı arasının ibadet olacağını söylemiş midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aynen onun gibi, sen şu bağında nafakan için işliyorsun. Eğer farz namazı terk etsen, bütün sa'yin semeresi, yalnız dünyevî ve ehemmiyetsiz ve bereketsiz bir nafakaya münhasır kalır. Eğer sen istirahat ve teneffüs vaktini, ruhun rahatına, kalbin teneffüsüne medar olan namaza sarf etsen, o vakit, bereketli nafaka-i dünyeviye ile beraber, senin nafaka-i uhreviyene ve zâd-ı âhiretine ehemmiyetli bir menba olan iki maden-i mânevî bulursun. …”(1)

Üstad'ın yukarıdaki ifadeleri çok açık bir şekilde, namaz kılanın bütün mubah ve meşru işlerinin ibadet hükmüne geçeceğini ifade ediyor. Yani sabah ile öğle namazını kılan birisinin bu iki vakit arasında yaptığı bütün meşru fiiller, (talebenin ders çalışması da bir memurun mesaisi de) hepsi ibadet hükmüne geçer.

(1) bk. Sözler, Yirmi Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami

Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyetle ibadet hükmünü alır. Evet 2 önemli şartı var: 1. Namaz kılmak ve diğer farzları yerine getirmek 2. Güzel bir niyet. Niyet olmazsa olmaz. Okula giden bir talebenin, sabah namazı ile öğle namazı arasının ibadet sayılması için okula gidiş niyeti, ilmi öğrenme niyeti çok önemlidir. Niyet bahsi için

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...