Üstadımız, "Risale-i Nur okuyanın istidat ve kabiliyetleri açığa çıkar." diyor; bu ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar manevi bir tefsir olduğu için, manevi kabiliyetleri geliştirip inkişaf ettirir. Yoksa Risale-i Nurları okuyan iyi bir inşaatçı, iyi bir kimyacı, iyi bir tamirci olur anlamında değildir.

Lakin manevi terbiyeden gelen disiplin ve çalışkanlık sayesinde, maddi kabiliyetler daha güzel ve daha geniş olarak tezahür edebilirler. Yani dolaylı bir şekilde Risale-i Nurlar maddi kabiliyetlere de tesir edebilir, ama bunu kesinlikle mesleki eğitim şeklinde anlamamalıyız.

Risale-i Nurlardan tahkiki iman dersini alan birisi, mahiyetinde çekirdek şeklinde bulunan manevi kabiliyetleri ağaç şekline dönüştürür.

Mesela, Risale-i Nur'dan terbiye almış bir hakim mesleğinde adil olur, bir memur dürüst olur, bir öğretmen çalışkan olur, bir inşaat mühendisi hileden uzak durur vs... Bütün bu manevi güzel ahlakları çekirdek vaziyetinden ağaç vaziyetine getiren sağlam ve tahkiki iman dersleridir. Bu noktadan bakıldığında, Risale-i Nurlar güzel bir bahçeye akan hayatlı bir nehir gibidir, aktığı gönülleri ve fıtratları hak namına yeşertiyor ve geliştiriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...