Üstadımız'ın, Hz. Ali'den Ders Almasını Nasıl Anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ölüm, yokluk ve hiçlik değildir. Öldükten sonra bir hayat vardır ve ölen insanların ruhları bu hayat boyutunda, yani ahirette kesintisiz bir şekilde yaşarlar.

Büyük evliyalar manevi alemde hay ve diridirler. Onlar sadece günah ve ceset noktasından ölürler. Hatta bazı evliyalar aynı hayatta gibi öldükten sonra da manevi tasarruflarına devam ederler. "Ruhu nuraniyet kazanmış evliyaların maddi tasarrufları öldükten sonrada devam eder." prensibi Ehl-i sünnetçe de kabul görmüş bir prensiptir. Bu zatlar aynı hayatta gibi talebelerinin üzerinde tasarruf ve terbiyeleri devam eder.

Bu hususta meşhur olmuş üç evliya zat vardır: Hayat-i Harrani Hazretleri, Maruf-u Kerhi Hazretleri ve Abdülkadir Geylani Hazretleridir. Bu üç zatın manevi tasarrufları aynı hayatta gibi devam ediyor diye ehli kalp ittifak etmişlerdir.

Velayetin babası olan İmam-ı Ali (ra) Hazretlerinin veliler üzerindeki manevi tasarrufu da aynı şekilde devam etmektedir. Bu yüzden velilere, hususen Üstad Hazretlerine manevi alemde ders vermesi gayet makuldür. Bu ders ve tasarruf bazen rüya aleminde bazen de yakaza aleminde olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Hülyaçarıkcı
Bu bilgiyi nin dogru dugunu onayllyogum
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...