Peygamber Efendimizin (asm) manevî tasarrufu devam ediyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazı evliya vefat ettikten sonra da manevî tasarruflarına devam ederler.

Bu hususta meşhur olmuş üç evliya vardır: Hayat-i Harranî Hazretleri, Maruf-u Kerhi Hazretleri ve Abdulkadir Geylanî hazretleri. Bu üç zatın manevî tasarrufları aynı hayatta imişler gibi devam ediyor, diye ehl-i kalp ittifak etmişlerdir.

Hazret-i Ali (ra) ve Abdulkadir Geylânî’nin (ks) bu asırda yapılan iman hizmetleriyle olan yakın alâkası hakkında Üstad Hazretleri İhlâs Risalesinde şöyle der:

“Bilirsiniz ki, Hazret-i Ali (ra) o mu’cizevârî kerâmetiyle ve Hazret-i Gavs-ı Azam (ks) o hârika kerâmet-i gaybiyesiyle, sizlere bu sırr-ı ihlâsa binâen iltifat ediyorlar. Ve himâyetkârâne tesellî verip hizmetinizi mânen alkışlıyorlar. Evet, hiç şüphe etmeyiniz ki, bu teveccühleri ihlâsa binâen gelir. Eğer bilerek bu ihlâsı kırsanız, onların tokadını yersiniz. Onuncu Lem’adaki şefkat tokatlarını tahattur ediniz." (1)

Evliyada görünen bu yüksek haslet, iki cihan serveri olan Hazret-i Peygamber’de (asm) çok daha ileri derecede görülmüştür ve görülmektedir. Özellikle, asırlarına yön veren büyük mürşidlerin hepsi Onun (asm.) manevî terbiyesinden geçmişlerdir. Kalpleri tasaffi etmiş sair müminler de kendi hususî alemlerinde, rüya-yı sadıka yoluyla, Peygamerimizle görüşmüşler, Onun iltifatına, tesellisine yahut irşadına mazhar olmuşlardır.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu22
devam ediyor Allahın izniyle..şehitler bile ölmezken Peygamber efendimize nasıl öldü deriz? sonsuz salat ve selam efendiler efendisi HZ.MUHAMMEDe olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...