Üstad'ın az uyuduğu ve az yemek yediği söyleniyor, Üstad'ın bu özelliği kesbi mi, vehbi mi? Riyazete biz de girebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefsin terbiye ve ıslah edilmesinde riyazet denilen az yemek, az uyumak ve az konuşmak metodu, çok eski ve uygulanagelen bir metottur. Bütün alim ve evliyalar, riyazet metodunu kullanarak nefsini terbiye ve tezkiye etmişlerdir. Bu metodu uygulayıp uygulamamak, insanın irade ve iman kuvvetine bakar. İrade ve imanı kuvvetli olanlar, pekala bu metodu uygulayıp nefsinin aşırılıklarını ve kötü alışkanlıklarını törpüleyip temizleyebilir.

Ama bu metodu tatbik etmek, herkeste aynı şiddet ve derecede olmaz. Eski zamanda büyük evliyalar, çilehanelere kapanıp kırk gün çıkmadan, az yemek ve az uyumak ile nefsini öldürecek derecede şiddetli riyazetler yaparlarmış. Bu zamanda böyle şiddetli bir riyazeti tatbik etmek elbette mümkün görünmüyor.

Ama bu zamanda da bu riyazetin hafif mertebelerini uygulamak pekala mümkündür. En azından sünnet çerçevesinde, midemizin üçte birisini yemek, diğer üçte birisini su ve kalan üçte birisini de boş bırakmayı tatbik edebiliriz. Uykumuzu azami beş saat ile sınırlı tutup gecelerimizi değerlendirebiliriz.

Lüzumsuz ve malayani konuşmaları terk edip, iman ve Kur’an hakikatleri ile meşgul olabiliriz. Belki biz Üstad gibi ağır bir riyazetin altından kalkamayabiliriz ama; yukarıda ifade ettiğimiz hafif metotları uygulamak elimizden gelebilir.

Üstad'ın bu riyazeti yapmasında; hem kesbilik hem de vehbilik vardır. Üstad'ın iman ve irade kuvvetine yetişmek mümkün olmayacağına göre; Üstad gibi riyazete kalkışmak doğru olmaz. Gücümüz ve takatimiz nispetinde hareket etmek gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...