Üstad'ın yanında Risalelerden başka bir kitap bulunmadığını söylemesinin hikmeti nedir? Siyasetle ilgili eserleri yanında bulundurmadığını mı kastediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstat, deha derecesinde bir hafıza ve zekaya sahip olmasından dolayı, bütün ilimleri ve hakikatleri ezberine almıştır. Bu manaya şu ibareler işaret ediyor:

"Birincisi: Kur’ân’ın çok sür’atle okunması bir hürmetsizlik olmasın diye."

"İkincisi: Kur’ân hakaikinin hıfzının daha ziyade lüzumu var diye kalbine gelmiş. Onun için, Kur’ân hakaikinin anahtarı olacak ve şübehata karşı muhafaza ve mukabele edecek, hikmet ve fünun-u İslâmiyeye dair kırk risaleyi iki senede hıfzına aldı. Her gün bir parça ezberden okumak suretiyle, hepsini üç ayda ancak devrediyordu."

"Mirkat ismindeki kitabı, haşiye ve şerh olmaksızın hıfzetmeye başladı. Bilâhare eline geçen mezkûr kitabın ve haşiye ve şerhi ile kendi nokta-i nazarını karşılaştırmış, bütün meseleler muvafık olup ancak üç kelime tevafuk etmemiş; bu tevcihleri de ulemanın tahsinine mazhar olarak kabul edilmiştir."
(1)

Yani Üstad'ın başka eserleri yanında bulundurmaması cismendir, yoksa o kitaplar havsalasında ve hafızasında vardı. Hafızasına aldığı bu kitaplar Risale-i Nur'un inkişafına da bir adım ve basamak olmuştur.

Risale-i Nur'un sahası ve alanı imana dair hakikatlerdir. Bunun dışında siyer, fıkıh, hadis, ahlak, gibi sahalara girmemiştir. Dolayısı ile bir Nur talebesi ihtiyaç hissettiği zaman bu ilimlerin kaynaklarına müracaat etmesinde bir sakınca yoktur. Fıkıh ilmi fıkıh kaynaklarından talim edilir; Risale-i Nur'dan değil. Hatta ibadetleri ve farzları yapacak kadar fıkıh bilmek bütün Müslümanlara farzdır.

Nur talebelerinin sadece Risale-i Nur okumaları imana dair konular içindir, yoksa fıkıh, siyer ve hadis gibi farklı ilimler için değildir. Şayet birisi kalkıp "Risale-i Nur her ilimde kafidir, başka eserlere bakmaya gerek yoktur." derse, hata etmiş olur.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, İlk Hayatı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sanahasret
ALLAH sizden razi olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...