"Yağmurdan yirmi dört saat evvelki rutubet-i havaiye ile yağmurun gelmesini hissetmem, bir cihette hiss-i kablelvuku sayılabilir ve bir cihette sayılmaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri dizlerindeki, romatizma denilen ve rutubete hassas bir hastalık sayesinde, yağmuru bir gün önceden hissedebiliyordu.

Rutubet ve nem, yağmurun gaybden çıkıp maddi aleme yaklaştığını gösteren bir alamet ve bir emaredir ki; insanoğlu bu emareleri bazı hastalık ya da teknolojiler ile önceden görebiliyor. Bugünkü hava tahmin istasyonlarının bazı teknik araçlar ile yağmuru evvelden görmesi, bu meseleyi izah ediyor.

Üstad Hazretlerinin romatizma hastalığını örnek vermesi, hem bu meseleyi izah ediyor, hem de bu hastalığın tam bir hiss-i kablelvuku olmadığını gösteriyor.

Hadiseleri kalbin sebepsiz hissetmesi keramet iken, sebepler ile hissetmesi adiyattandır. Yani herkesin bilebileceği bir durumdur. Halbuki herkes kolaylıkla keramete mazhar olamıyor. Öyle ise romatizma ile yağmuru bir gün önceden hissetmek, keramet olan hiss-i kablelvuku kapsamına girmez. Ama ona da güzel bir maddi örnektir. “Bir cihette hiss-i kablelvuku sayılabilir ve bir cihette sayılmaz.”(1) ifadesi bu inceliğe işaret ediyor.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 29. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...