"Acaba bir gün adâvete değmeyen bir şeye bir sene kin ve adâvetle mukabele etmeyi hangi insaf kabul eder, bozulmamış hangi vicdana sığar?" İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Acaba bir gün adâvete değmeyen bir şeye bir sene kin ve adâvetle mukabele etmeyi hangi insaf kabul eder, bozulmamış hangi vicdana sığar?.."(1)

Çok önemsiz ve basit şeylerden dolayı yıllarca birbirine kin ve düşmanlık besleyen cahil insanlar çoktur. Halbuki İslam üç günden fazla küs kalmayı yasaklayıp haram kılmıştır. Üstelik bu küslük birde eften püften sebepler yüzünden ise, bu bütünü ile zulüm ve çirkin bir durumdur. İslam kardeşliği böyle basit ve önemsiz şeyler yüzünden feda edilemez, ediliyor ise demek feda edenlerde iman taklididir.

"Senin koyunun tarlama girdi." diye kavga edip hatta cinayet işleyenler var maalesef; halbuki olgun bir mümin bu basit olayı büyütmez çabucak helalleşir. Buna benzer çok basit olaylar yüzünden Müslümanlar arasında kırgınlıklar ve küskünlükler olabiliyor maalesef. Peygamber Efendimiz (asm) bu zararlı halleri bertaraf etmek için üç günden fazla küs kalmayı yasak etmiştir.

Barışa ilk adım atan barıştan hasıl olacak sevabı hanesine yazdırır, bu yüzden kırgınlık ve küskünlüklerde ilk adım atan daima biz olalım.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...