"Hem zararlı, zehirli bir şeye inat namına sebat eder." Buna misal verir misiniz; sigara misal olabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem mesela, şiddetli bir inatla, ehemmiyetsiz, zail, fâni umurlara karşı hissiyatını sarf eder. Bakar ki, bir dakika inada değmeyen bir şeye bir sene inat ediyor. Hem zararlı, zehirli bir şeye inat namına sebat eder."(1)

İnat duygusunun meşru’ karşılığı sebattır. Sebat kelime olarak, yerinden oynamamak, dayanmak, kararlı olmak mânalarına geliyor. Ayrıca sözde durmak, ahde vefa etmek iman ve İslamiyet’e hizmette, Allah'a ibadet ve taatte sabit ve kararlı olmak mânasına da geliyor. Bir meslekte, meşru’ bir kanaatte veya bir fikirde kararlı bulunmak, sağlamlık göstermek de sebattır.

Sebatın zıddına da inat denilir ki, haram veya malayani şeylerde ısrarcı olmak demektir. İnsan inat hissini yerinde kullanırsa her zaman bahtiyar olur. “İnat ettim bundan sonra namazımı geçirmeyeceğim. Artık sigara içemeyeceğim. Şu kötü fiili yapmayacağım…” dese ve inadını o yönde kullansa, dünyası bile cennet olur. Ne yazık ki bizler inadı çok farklı yerlerde kullanıyoruz. Bazı kimseler var ki, bir dakika bile inada değmeyen ehemmiyetsiz ve küçük şeyler için senelerce inat ediyor, en yakın akrabası ile kardeşi ile konuşmuyor.

Sigara, inattan ziyade, tiryakilikten kaynaklanan bir durumdur. Yani kişi, onu bırakmak istiyor, ama müptela olduğu için bırakamıyor. Halbuki inat, tam tersine, yapmak istemediği bir şeyi yapma ısrarıdır.

Haram ve malayani olan her şey zararlı ve zehirli sayılır.

1) bk. Mektubat, Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...