"Âhir zamanda Hazret-i İsa (a.s.) nüzulüne ve Deccalı öldürmesine ait ehâdis-i sahihanın mânâ-yı hakikîleri anlaşılmadığından, bir kısım zahir ulemalar, o rivayet ve hadislerin zahirine bakıp şüpheye düşmüşler." Açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âhir zamanda Hazret-i İsa (a.s.) nüzulüne ve Deccalı öldürmesine ait ehâdis-i sahihanın mânâ-yı hakikîleri anlaşılmadığından, bir kısım zahir ulemalar, o rivayet ve hadislerin zahirine bakıp şüpheye düşmüşler; veya sıhhatini inkâr edip, veya hurafevâri bir mânâ verip, âdetâ muhal bir sureti bekler bir tarzda avâm-ı Müslimîne zarar verirler. Mülhidler ise, bu gibi zahirce akıldan çok uzak hadisleri serrişte ederek hakaik-i İslâmiyeye tezyifkârâne bakıp taarruz ediyorlar. Risale-i Nur, bu gibi ehâdis-i müteşâbihenin hakiki tevillerini Kur'ân feyziyle göstermiş. Şimdilik nümune olarak birtek misal beyan ederiz. Şöyle ki:"

"İkinci cihet: Resmî ilânıyla, "Allah'a istinad edip dinsizliği kaldıracağım, İslâmiyeti ve İslâmları himaye edeceğim" diyen bir hükûmet yüz milyon küsur iken, dört yüz milyona yakın nüfusa hükmeden bir diğer devlete ve dört yüz milyon nüfusa yakın ve onun müttefiki olan Çin'e ve Amerika'ya ve onlar ise zahîr ve müttefik oldukları olan bolşeviklere galibâne, öldürücü darbe vuran o hükûmetteki muharip cemaatin şahs-ı mânevîsiyle, mücadele ettiği dinsizlerin ve taraftarların şahs-ı mânevîleri tecessüm etse, yine minare boyunda bir insana nispeten küçük bir insanın nispeti gibi olur."(1)

Üstad Hazretleri burada İkinci Dünya Savaşı'nda komünist Rusya ile mücadele ve harp eden Alman hükümetine sitayişkarane işaret ediyor. O dönemde Alman hükümeti beyaz ordu namı ile dinsiz Kızıl Ordu'ya karşı harbe girdi ve kazandı; Rusya’nın rejim ihracına bir cihetle set çekti. Avrupa’nın bütünüyle komünist olmasını engelledi; hatta Rus güçlerine de ciddi darbe indirdi. Alman hükümeti bu mücadeleyi de din ve Allah adına yaptığını o zaman gazeteler dili ile ilan etti.

Burada Hitler Almanyasının Hazreti İsa (as)’a nispet edilmesi Hristiyan olması ve kendilerini o nam ile ilan etmelerinden dolayıdır. Yoksa Hazreti İsa (as) bizzat inip Hitler ile omuz omuza verip onu desteklemiş anlamında değildir. Üstelik Almanya’nın bu mücadelesinin şekline değil neticesine bakmak gerekiyor. Netice de Rusya’nın yayılımcılığına büyük bir darbe indirmiştir.

Olaylardan veya cümlelerden bir mana çıkarırken aslına ve ölçüye uygun manalar çıkarmak gerekiyor. Yoksa yorum ve teviller çok zorlama ve tekellüflü düşer. Hazreti İsa (as)’in kimliği daha ziyade Hristiyan alemindeki müspet gelişmelere bir işarettir; şahsı manevi olarak tezahür ediyor.

Soğuk savaş dönemlerinde Amerika’nın NATO vesilesiyle komünizm ile olan mücadelesi ve İslam ülkelerini himaye etmesi zaten bilinen bir gerçektir.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (50. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

murat81

önce bu kadar kısa zamanda cevapladığınız için allah razı olsun ikinci olarak paraşüt konusuna biraz değinseydiniz üstad hazretleri paraşüt birliklerine değinmiş üçüncü olarak kominizm ile dünyada tek savaşan (askeri anlamda) hitler almanyasıdır vietnam ve koreyi saymazsak,1917 şubat devriminden 1941 yılına kadar 24-25 yıllık birikimini başta rejimin bel kemiği olan subaylarını ve milyonlarca sivil kayıpları ile daha yılan yavru iken yaralandı ve 1989 yılında bitti böyle önemli bir olayda manevi olarak hz.isa veya bıraktığı program veya programı bıraktığı kişiler almanların yanında olmuş olamazmı .Konu çok ayrıntılı derin ve karışık benim için önemli olan üstad hazretlerinin kerametkerane bir şekilde bu olaydada bizi aydınlatması ve risalei nurun nasıl bir kitap olduğunu herkeze göstermesi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...