"Âhirzamanda, Âl-i Beyt-i Nebevînin (a.s.m.) cemaat-i nuraniyesini temsil eden" Mehdi, seyyidler cemaatini nasıl temsil edecek?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âhir zamanda, Âl-i Beyt-i Nebevî (a.s.m.)'nin cemaat-i nuraniyesini temsil eden Hazret-i Mehdî'de ve cemaatindeki şahs-ı manevide ancak içtima edebilir..."(1)

Evvela; yukarıdaki cümleden; hem Hazreti Mehdi'nin, hem de cemaatinin büyük ekseriyetinin seyyid olacağı anlaşılıyor. Yani çoğunluğu seyyid olan bu insanlar Mehdi'nin ortaya koyacağı hizmet prensipleri etrafında toplanıp hizmet edecekleri anlaşılıyor.

Saniyen; gerçek seyyidliğin sünnet-i seniyyeyi yaşamak olduğu hakikatinden hareketle; Hazreti Mehdi ve cemaatinin, sünneti, gerçek manada temsil ederek hizmet edecekleri ve muvaffakiyetlerinin en büyük kuvveti sünnet olacağı ifade edilmiş olabilir.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, 117. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat

SEYYİD AHMED SÜNUSİ, SEYYİD İDRİS, SEYYİD YAHYA GİBİ SEYDALAR, BİNLERCE MÜRİDE DERS VERMELERİ BUNU TEYİD EDİYOR. BU SEYYİDLER CEMAATİ BİR ORDU KADAR EHEMMİYET ARZEDİYOR. ÜSTADIMIZ DA MEHDİ OLDUĞUNDAN SEYYİDLER CEMAATİNDEN MURAD BU OLSA GEREK.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
Birde manevi seyyidlerden ders almıştır.Bunlar; İMAM-I ALİ,İMAM RABBANİ,ZEYNELABİDİN,İMAM GAZALİ,VS.BU SEYYİDLER MANEVİ ALEMDE ÜSTAD'A YARDIM ETMİŞLERDİR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...