Allah'ın Cemîl isminin tecellisi cehennemde; Celîl isminin tecellisi ise cennette nasıl tezahür eder?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemîl ismi Allah’ın lütuf, şefkat, af, ihsan, cömertlik, ikram gibi sıfatlarını temsil eder. Bu sıfatlar da, kendine iman ve ibadet ile itaat eden kulların taltif ve mükâfatlandırılmasını gerektirir.

Cennet; Allah’ın, Rahman, Rahim, Kerim, Cemil gibi bütün cemalî isimlerinin kemaliyle tecelli ettiği bir mekândır. Cennet âdeta cemalî isimlerinin tecellilerinin tecessüm etmiş bir şeklidir.

Celîl ismi ise Allah’ın Kahhar, Cebbar, Mütekebbir, Müntakim, Aziz, Azim gibi celalî isimlerin tecelli ettiği azap diyarıdır. Bu sıfatlar ise inkâr ve isyan ile itaat etmeyenlerin tekdir ve cezalandırılmasını gerektirir.

Cehennem, bu sayılan sıfatların tecelli ve taalluk noktasından, zirvede olduğu bir mekândır. Yani Cehennem Celalî isimlerin tecelilerinin tecessüm ettiği dehşetli ve ürpertici bir mekândır.

Her ismin, her yerde tecelli etmesi şart değildir. Bazı isimler bazen gölgede kalır, bazen de hiç tecelli etmeyebilir. Cehenneme giden kâfirlerin yok edilmemesi ve cehennem dahi olsa, hayatlarının devam etmesi büyük bir rahmettir, ihsandır. Keza, cehenneme zamanla ülfet etmeleri de ayrı lütuftur.

Hülasa cennet ve cehennem; “lütuf ve kahrın, rahmet ve azametin iki tecelligâhıdır.” (Mektubat)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tahiyye
her isim her yerde tecelli etmeyebilir ifadesi 24.söz 1.dal da anlatılan ehadiyet hakikatiyle muvafık düşmüyor.Allah ın tecellileri mekan ve dairelerle sınırlı değildir sadece mazharların kabiliyetine göre tecellilerin tezahürleri farklı görünür.Yoksa Allah ın bütün isimlerinin tekliğinde EHADiyetiyle bir zerreyi ve alemleri ve herşeyi yarattığını anlayamayız.24.sözde fırtınalı deniz Ya Celil derken aynı deniz içindeki küçük balıklar Ya Cemil derler.O küçük balıkları denizden hariç düşünemediğimiz gibi ademden vücuda çıkan her hangi bir şeyi de ehadiyet tecellisi ve bütün esmanın hükümleri olmaksızın düşünemeyiz.Yoksa nasıl herkes ve herşey her mertebede doğrudan doğruya Rabbini Allah olarak bulacak.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Tecelli etmeyebilir derken hiç tecelli etmez demiyoruz, bu da mümkinat kabilindendir anlamında kullanıyoruz. Zaten yazının devamında nasıl tecelli edeceğine dair örnekler de veriliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...